משרד החינוך - נאפשר הכנסת סמארטפונים לבתי הספר

יום ג', 2 בינואר 2018

מאת משה שלו עורך ראשי SoftNews

 
עם התחממות (בינלאומית) של שאלת הכנסת סמארטפונים לבתי הספר - מתעורר גם משרד החינוך של ישראל.
במסגרת דיון בחקיקה האירופית המתגבשת בנושא בכנסת ציין נציג המשרד כי בניגוד למצב הקיים, בשנה הקרובה מתכונן המשרד לעדכן את חוזר המנכ"ל ולאפשר שימוש מווסת בסמארטפונים לצרכים לימודיים. ועדה מיוחדת של המשרד תחל לדון במתווה בשיתוף יו"ר הוועדה לזכויות הילד. בשלב ראשון הכוונה היא להחיל את השינוי בבתי הספר היסודיים תוך איסור שימוש בהפסקות
 
יו"ר הוועדה, ח"כ יפעת שאשא ביטון: "אנחנו לא יכולים לברוח מהסמארטפונים, יש לרתום אותם בצורה מיטבית לטובת עתיד ילדינו". פרופ' רולידר: "לא צריך לפחד להפסיק את הדבר הזה המהווה נזק גדול לילדינו"
גם הוועדה לזכויות הילד קיימה דיון בנושא 'ילדי ישראל בעידן טכנולוגי מתקדם על רקע יוזמות החקיקה בצרפת: הגבלת גיל ההרשמה לרשתות החברתיות ואיסור הכנסת טלפונים ניידים לבתי הספר'.
 
יו"ר הוועדה, ח"כ יפעת שאשא ביטון: "במסגרת הדיון נעסוק בשני נדבכים שהציפו יוזמות החקיקה באירופה, זו הזדמנות נוספת להעלות על סדר היום את השימוש בנייד בידי ילדים בבתי הספר. יש את  עניין התכנים הבעייתיים, הקרינה, האינטראקציה החברתית שנפגעת, הבריונות ברשת ועוד. ככל שהעמקתי ברור לי שמהטלפונים הניידים אנחנו לא יכולים לברוח, הם כאן כדי להישאר, השאלה איך מתמודדים עימם בצורה הטובה ביותר.
 
הטלפון גם הפך כלי למידה בתוך בי"ס והשאלה האם יש חלופה ראויה לכך. ככל שהטכנולוגיה מתקדמת כך עולות יותר שאלות, לכן זימנתי את הדיון הזה, כדי שנחשוב איפה מדינת ישראל בתוך היוזמות הגלובליות גם לעניין בתי הספר וכן לעניין הגבלת גילאי ההרשמה לרשתות החברתיות, האם החקיקה בצרפת אכן אפקטיבית, האם הרשתות יכולות לשלוט במי שנכנס אליהן והאם זה הערוץ בו אנחנו צריכים לפעול כדי להגן על ילדינו".
 
עופר רימון, מנהל מינהל טכנולוגיה, משרד החינוך: "אנחנו צריכים למצוא את דרך המלך שמצד אחד מאפשרת שימוש פדגוגי בסמארטפון ומצד שני שלא יהיו להפקר, לא מבחינת קרינה, לא מבחינה חברתית, התמכרויות וכל מה שמסביב. לכן צריך למצוא את האיזון. חוזר המנכ"ל שלנו לא מאפשר שימוש בנייד בכיתות נכון להיום. השימוש בשיעור אסור אבל המציאות בשטח שבתי ספר משתמשים בזה, לכן הכיוון שאנחנו רוצים ללכת אליו בשנה הקרובה, יחד עם וועדה שהקמנו לנושא, הוא להתיר את השימוש בפלאפונים לצרכים לימודיים אבל עם סייגים. לגדר את זה".
 
"לא נאפשר גלישה באמצעות הרשת הסלולרית שמעלה דרסטית את הקרינה, בדומה לטאבלטים נעבוד עם וויפיי. אנחנו חושבים להתחיל עם שכבות הגיל הגבוהות, להתיר החדרה מבוקרת של המכשירים, רק לצרכים פדגוגים בצורה מגודרת".