מהירות גלישה במחיר גבוה - משרד התקשורת חוקר

יום ג', 14 במאי 2019

 

הוט מגדילה את מהירות הגלישה לעד חצי ג'יגה - במחיר גבוה ולא תחרותי. עתה משרד התקשורת עומד לחקור את כל הנושא.

בעוד שהמתחרות שלה מספקות מהירות גלישה של 1 גיגה, HOT משתדרגת רק לחצי הדרך - וגם מציעה קצב נמוך להעלאת קבצים. היתרון: הפריסה כמעט כלל ארצית; העלות: 99 שקל לשלושת החודשים הראשונים ואז 129 שקל לחודש, עבור תשתית אינטרנט בלבד. 

החברה הודיעה  על השקתו של אינטרנט במהירות גלישה (העלאת קבצים) של עד 500 מגה (Mbps) ללקוחותיה הפרטיים, לאחר שכבר סיפקה קצב גלישה כזה ללקוחותיה העסקיים. עד כה סיפקה ללקוחותיה הפרטיים קצב גלישה של עד 200 מגה. הפריסה של HOT תהיה כמעט כלל ארצית: לא כולל איזור מודיעין ולא כולל פריסה מלאה ביהודה ושומרון.

זוהי מהירות גלישה מהירה שמאפשרת צפייה רציפה בחומרי וידיאו "כבדים" וניהול משחקי רשת באופן רציף.

בתוך כך נודע כי HOT שנקנסה באחרונה על הטעיית צרכנים, בוחנת הכנסת שותף אסטרטגי לפריסת תשתית הסיבים האופטיים בישראל.

בכך מצטרפת HOT לסלקום, פרטנר ואנלימיטד (Unlimited, IBC שבבעלות סלקום), שמציעות גלישה סופר מהירה. אולם, חברות אלה מציעות מהירויות גבוהות משלה - עד 1 גיגה. HOT לא מסוגלת לספק מהירות כזאת על גבי התשתית שלה. כיום בישראל מהירות כזאת מסופקת רק על ידי חברות שהקימו רשתות סיבים אופטיים. בזק עדיין לא מציעה מהירויות כאלה ותהיה חייבת להציע בקרוב אינטרנט סופר מהיר אחרת תאבד את השוק.

המחיר ל-500 מגה ב-HOT עומד על 129 שקל לחודש, 99 שקל לחודש בשלושת החודשים הראשונים. מדובר במחיר לא תחרותי, שכן בסלקום גובים על סופר פייבר 500 מגה 99 שקל לחודש, ללא מבצע. על 1,000 מגה סלקום גובה 109 שקל לחודש. פרטנר גובה 100 שקל לחודש על 500 מגה ללא מבצע ומהירות של 1,000 מגה מתומחרת ב-110 שקל לחודש. כלומר, HOT יקרה משתיהן במחיר ל-500 מגה. מחירים דומים אפשר למצוא גם באנלימיטד.

לסכום זה של HOT יש להוסיף עלות ספק אינטרנט, שכן הוא כולל מחיר תשתית אינטרנט בלבד. בעוד שבפרטנר וסלקום המהירויות האלה כוללות ספק (012 ונטוויז'ן), ב-HOT יש לשלם בנפרד על ספק. ב-HOTnet תשלמו 25 שקל לחודש. אצל המתחרות המחיר עוד לא נקבע.

עוד כדאי לשים לב ש-500 מגה זו מהירות ההורדה. ומה לגבי מהירות העלאה בעידן בו צרכנים מעלים סרטונים ותכנים כבדים לאינטרנט? כאן המהירות של HOT לא מרשימה במיוחד. בעוד שאנלימיטד מציעה מהירות העלאה סימטרית למהירות ההורדה (500 מגה הורדה, 500 מגה העלאה) וסלקום ופרטנר מציעות מהירות העלאה של 50 מגה במסלול מהירות הורדה של 500 מגה, ב-HOT תקבלו מהירות העלאה איטית הרבה יותר.