תביעה נגד משרד הביטחון על יצוא בטחוני

יום ב', 13 במאי 2019
אמנסטי עותרת לבית המשפט: הורו למשרד הביטחון לבטל את רישיון הייצוא של NSO
 
את העתירה מגיש עו"ד איתי מק בשם כ-30 עותרים מישראל, בהם פעילים ופעילות באמנסטי אינטרנשיונל ישראל. העתירה מוגשת בשיתוף אמנסטי אינטרנשיונל העולמית והמכון לזכויות אדם ולצדק עולמי ע"ש ברנשטיין בבית הספר למשפטים באוניברסיטת ניו יורק (NYU).
 
"על בית המשפט לחזק את משרד הביטחון ולהציב גבולות ברורים לקבוצת NSO שיצאה משליטה ומהווה סכנה ממשית בתחום הסייבר לפעילי זכויות אדם, ואף מכתימה את מוניטין 'אומת הסטארט-אפ' הישראלית בעולם" 
 
פעילים ופעילות בתנועת זכויות האדם אמנסטי אינטרנשיונל ישראל עותרים לבית המשפט המחוזי בתל אביב, יחד עם עוד כ-30 עותרים מישראל, במטרה להורות למשרד הביטחון לבטל את רישיון הייצוא הביטחוני של קבוצת NSO, שבמוצרי הסייבר שלה נעשה שימוש לשורה של מתקפות מצמררות על מגיני זכויות אדם ברחבי העולם. את העתירה מגיש עורך הדין איתי מק, שכבר פנה מספר פעמים בשם פעילי ופעילות אמנסטי ישראל לאפ"י (אגף הפיקוח על הייצוא הביטחוני במשרד הביטחון) בעניין ולא זכה לתגובה כלל, או שזכה לתגובות מעורפלות ובלתי מספקות. 
 
מנכ"לית אמנסטי אינטרנשיונל ישראל, מולי מלקאר, אמרה: "העתירה לבית המשפט מוגשת בהיעדר כל ברירה אחרת, לאחר שמשרד הביטחון מסרב לעשות את עבודתו ולטפל בקבוצת NSO בצורה הראויה, מסיבות שאינן ברורות ובתירוצים מבישים של "יחסי החוץ של ישראל", כאילו היה מדובר במכירת טפטפות, עגבניות שרי או מערכות למניעת תאונות דרכים.
 
העדויות והראיות לא מותירות מקום לספק: הפיקוח על NSO ומוצריה אינו מספיק כדי למנוע ניצול לרעה של מוצריה על ידי גורמים המפירים זכויות אדם באופן חמור ועל ידי משטרים שתוקפים את אזרחיהם. בניגוד לתדמית שאנשיה מנסים לשווק, לא מדובר בגיבורי ישראל או בבאטמן הציוני, אלא במיליארדרים שמוכרים נשק מסוכן למרבה במחיר ללא פיקוח, ללא גבולות וללא שיקולים מוסריים. על בית המשפט לחזק את משרד הביטחון ולהציב גבולות ברורים לקבוצת NSO שיצאה משליטה ומהווה סכנה ממשית בתחום הסייבר, הן לפעילי זכויות אדם והן למוניטין "אומת הסטארט-אפ" הישראלית בעולם, המוכתם על ידי הפעילות של חברת NSO ומקשר את תדמיתה של תעשיית ההייטק הישראלית עם תדמיתם של עריצים ברחבי העולם".
 
"לא יתכן שמשרד הביטחון יפקיר את ביטחון אזרחי המדינה ויותיר אותו בידיים הפרטיות של קבוצת NSO, שטוענת כי יש לה "ועדת אתיקה פנימית", אך מסתירה את זהות חבריה וכל התנהלותה אפלה ובלתי מפוקחת, אפילו לא על ידי הכנסת", הוסיפה. "בית המשפט כבר קבע שלא ניתן להפריט את בתי הסוהר בישראל, על אחת כמה וכמה שלא ניתן להפריט את ביטחון אזרחי המדינה והעולם ולהפקירו בידי סוחרי נשק נטולי שיקול דעת, ולנמק את ההפרטה הזו בתירוצי יחסי החוץ של ישראל".