בקצב הלב: חברת מדטרוניק רוכשת את חברת אפרה (Affera)

יום ו', 14 בינואר 2022
חברת מדטרוניק (Medtronic) הודיעה כי הגיעה להסכם לרכישת חברת אפרה (Affera) מבוסטון המפתחת תוכנות לטיפול בקצב לב לא סדיר. מייסד החברה הוא הישראלי (לשעבר) דורון הרלב (בתמונה). בעבר הוא יסד גם את חברת Rythmia, שנמכרה ב-2012 לבוסטון סיינטיפיק ב-90 מיליון דולר. 
 
המוצרים שאפרה מפתחת מבוססים על תהליכים שנקראים Ablation (צנתר), היוצרים צלקות קטנות ברקמות התא החריגות כדי לתקן את קצב הלב הלא סדיר. זהו תחום שבו מדטרוניק כבר פועלת, אך החברה מסרה כי הטכנולוגיה של אפרה "תשלים" את הטכנולוגיה הקיימת שלה. "בחלק מהמקרים הטכנולוגיות של אפרה יוסיפו ויתמכו באלו שאנחנו מפתחים", מסר דובר החברה. 
קודם לכן מדטרוניק רכשה את טריפל ג'אמפ מיקנעם ב-300 מיליון דולר.
בלי קשר לכל אלה- מנכ"ל מדטרוניק ישראל, ירון יצהרי, הודיע על פרישה מהחברה.
 
החברות לא חשפו את תנאי העסקה בהצהרה הרשמית, אך מנכ"ל מדטרוניק ג'ף מרתה אמר  בכנס הבריאות של ג'יי.פי. מורגן כי מדובר על עסקה בשווי של קרוב למיליארד דולר. באתר סטאר טריביון התבססו על אנליסטים מחברת ההשקעות פיפר סנדלר ודיווחו כי העסקה תעלה למדטרוניק 925 מיליון דולר. 
 
"הכנסת אפרה לארגון שלנו, עם דריסת הרגל המבוססת שלנו בחלל הצנתר למחלות הלב, תחזק את היכולת שלנו לספק טיפולים חדשניים ולאפשר למדטרוניק לחדור לראשונה לסגמנטים טכנולוגיים נוספים כמו אלקטרופיזיולוגיה", מסרה רבקה סיידל, נשיאת חטיבת הפתרונות לבעיות לב על ידי צנתר במדטרוניק. 
 
מומחים מציינים כי שוק הטכנולוגיות למחלות לב נחשב גדול עבור מדטרוניק. בשנה הפיסקאלית 2021 היה התחום אחראי להכנסות של מעל 10.7 מיליארד דולר. לשם השוואה, כלל ההכנסות של מדטרוניק באותה שנה עמדו על 30.1 מיליארד דולר. 
 
עסקת אפרה צפויה להיסגר רק בשנה הבאה,  כך לפי מדטרוניק.  באוגוסט האחרון הודיעה מדטרוניק על התוכניות שלה לרכוש את חברת הציוד הרפואי Intersect ENT עבור 1.1 מיליארד דולר. המטה של  מדטרוניק שוכן באופן רשמי בדבלין, אירלנד בשל צרכי מס, אך היא מחזיקה גם במשרד במיניסוטה.