סן מרינו תהיה המדינה הראשונה שתשודרג כולה לתקשורת דור חמישי

יום ד', 19 ביולי 2017

המדינונת הזעירה החבויה בתוך איטליה סן מרינו תהפוך למדינה הראשונה בעולם שתשתית הסלולר שלה תשודרג כולה לדור חמישי - כך לפי דיווח של הפייננשל טיימס.

את התשתית תקים חברת טלקום איטליה, שמתכוונת  להשתמש במדינה כחממה סגורה לניסוי הטכנולוגיה החדשה.

סן מרינו היא בשטח  של 61 קמ"ר ועם 33.3 אלף תושבים, ומהווה מיקום מוצלח לבחינת הרשת המהירה על הבטיה השונים. השדרוג עתיד להתבצע השנה ובמהלך 2018, ובמסגרתו יוכפל מספר אתרי המובייל במדינה ותוקם רשת תאים במרכז העיר סן-מרינו, שהיא אתר מורשת עולמי של אונסק"ו.

ניסויים ברשתות דור 5 כבר מתבצעים במדינות כמו ארה"ב, סין ודרום קוריאה. טלקום איטליה כבר עורכת ניסויים במילאנו ובטורינו, אבל לדברי סמנכ"ל הטכנולוגיות של החברה, ג'יובאני פריגו, החברה תהנה מחופש פעולה גדול יותר ומפחות מגבלות רגולטוריות בסן מרינו. "אנחנו צריכים לבצע ניסויים מהר ככל האפשר", אמר לפיינשל טיימס.

רשתות דור 5 הן קריטיות על מנת לאפשר את הדור הבא של יישומי מובייל: רשתות דור 3 פתחו את הדרך לשיתוף רחב של תמונות וסרטים ורשתות דור 4 איפשרו שימוש במובייל בשירותי סטרימינג וביצוע שידורי וידאו חיים מהמכשיר - אך רשתות דור 5 יתמכו ביישומים מתקדמים בהרבה. הן עתידות לתמוך במגוון עצום של יכולות - מיישומי מציאות מוגברת(AR) ומציאות מדומה(VR) לשימוש אישי ועד יצירת תשתית התקשורת הדרושה להתחלת הפריסה של מערך מכוניות אוטונומיות.

חברות הטלקום נערכות במלוא כוחן לפריסת הרשתות המהירות החדשות. טי-מובייל, למשל, צפויה לפרוס רשת דור 5 בארה"ב כבר ב-2020, השנה שבה להערכת יצרניות רכב מכוניות אוטונומיות מלאות יגיעו לשוק.