מפתחים רובוט שקורא מחשבות

יום א', 12 במרץ 2017

המערכת הרובוטית שפותחה באוניברסיטת MIT, מחוברת לחיישנים שמנטרים את הפעילות המוחית של המפעיל, מזהה בזמן אמת מתי הוא חושב שביצעה טעות ומתקנת אותה/

צוות חוקרים מ-MIT   מצא דרך חדשה לחבר בין בני אדם לרובוטים באמצעות קריאת גלי מוח: מערכת הנחיה ותיקון טעויות שיודעת לגלות מתי האדם שמחובר אליה חושב שהרובוט שמולו ביצע טעות ולתקן אותה אוטומטית.
זהו עוד חידוש  בעולם הרובוטיקה כאשר באחרונה התפרסם הרובוט של מיקרוסופט שיזהה לקוחות קבועים במסעדות בטוקיו וישרת אותם.
 
המערכת, שפותחה במעבדות CSAIL באוניברסיטה, מורכבת מרובוט תעשייתי בעל שתי זרועות מסוג בקסטר של חברת Rethink רובוטיקה, מכובע EEG המכיל חיישנים שמנטרים את הפעילות המוחית של המפעיל וממערכת בינה מלאכותית שיודעת לזהות בזמן אמת את דפוסי גלי המוח האופיינים למצב של זיהוי טעויות.
 
בסרטון ההדגמה של הטכנולוגיה ניתן לראות את הרובוט ממיין ערימת עצמים לשתי קופסאות עליהן נכתב "פחיות צבע" ו"סלילי חוט" באמצעות הראיה הממוחשבת שלו, ומשנה את בחירתו באמצע הדרך כאשר הוא עומד לשים את אחד העצמים בכלי הלא נכון.
 
המערכת שפיתחו ב-MIT מצליחה לנתח את האותות המוחיים תוך 10 מילי-שניות וללא צורך בלימוד המשתמש.
 
מטרת המחקר היתה לבחון כיצד ניתן לתכנן רובוטים שיהיו "המשך טבעי יותר של בני אדם". לדברי מנהלת המעבדה דניאלה רוס, שפיקחה על המחקר, "גישה כזו, שמאפשרת לעבוד יחד עם רובוט מבלי ללחוץ על שום כפתור או להגיד לו מלה, תאפשר לשפר את הפיקוח על רובוטים תעשייתיים, מכוניות אוטונומיות וטכנולוגיות דומות"