סייבר הוא הנשק הגרעיני החדש

יום ד', 14 בפברואר 2018
 
ראש המוסד לשעבר תמיר פרדו דיבר בכנס החדשנות האורבנית והעיר החכמה Muni Expo שבוועידת מרכז השלטון המקומי וקק"ל 2018 על הגנת סייבר בישראל ובעולם.
 
לדבריו: 
"צריך להתייחס לסייבר כאל הנשק הגרעיני החדש. יצירת כאוס תהיה הדרך הטובה ביותר לנצח מלחמה בעתיד. במלחמה הבאה האויבים שלנו לא צריכים מטוסים וטילים - הם יכולים לפגוע בנו קשות בתקיפות סייבר שישביתו כאן את כל המערכות. תפקידה של ההנהגה למנוע את זה, אבל המנהיגים  בדמוקרטיות מנצלים את הסייבר לתועלתם בין היתר על ידי הפצת שקרים ודיסאינפורמציה. הם מאיימים בכך על קיומן של הדמוקרטיות שהם מנהיגים".
 
פרדו אמר את הדברים בכנס הבינלאומי Muni Expo  לחדשנות אורבנית, במושב "ערים חכמות תחת מתקפה", Smart Cities under Attack , שהתקיים במסגרת וועידת מרכז השלטון המקומי וקק"ל 2018. 
"אין צורך להשתמש בטילים ולהרוס פיזית את רשתות החשמל" אמר. באמצעות סייבר אפשר לגרום נזק רב מצד אחד ולחזור לנורמליות בשבריר שנייה מצד שני". 
 
"פצצת האטום פתחה עידן חדש אחרי מלחמת העולם השנייה. 20 שנה אחר כך נפתח עידן הסייבר. זהו עידן זול יותר, לא תראו דם ברחובות אבל אפשר לפגוע בצורה חמורה בחברות, להרוס מדינות ולנצח במלחמה מבלי לירות כדור אחד".
 
פרדו הדגיש את הבעייתיות במתקפות סייבר, שנעשות מאחורי הקלעים לעומת מלחמה קונבנציונלית. "הייתי בארה"ב בזמן שאובמה עדיין היה הנשיא וביקש שיחקרו מה הרוסים עשו במהלך הבחירות. שאלתי את העמיתים שלי: תחקרו את העניין שנה ותגיעו עם מסקנה. נניח שהרוסים או אחרים ניסו לעשות מניפולציות בבחירות, מה ההשלכות? האם אתם רואים מישהו שיושב היום בבית הלבן אומר: סליחה אני חייב לפרוש, מי רוצה להיות נשיא? כמובן שלא. אלו שהצביעו עבור הנשיא שלהם יגידו שזה שקר ולא יאמינו לכך, אלו שהפסידו יגידו הוא צריך לפרוש. תחשבו כמה כסף במלחמה קונבנציונלית צריך לבזבז כדי ליצור כזה בלאגן במדינה.
 
טייסות של F-16, טנקים ועוד לא יביאו לנזק שיכול להיגרם מסייבר. אם תהיה בארה"ב מתקפת סייבר על שלוש תחנות גרעיניות לייצור חשמל התוצאה תהיה אפקט צ'רנוביל. כמה זמן ייקח ל – FBI ולכל הארגונים לזהות מי עמד מאחורי זה? זה ייקח יותר משנה ולא בטוח שהם יישארו עם אקדח מעשן בסוף היום. איך ארה"ב תגיב אז?".  
 
"אנחנו נמצאים בעידן שבו אין אפשרות לעצור פריצות באופן מוחלט. אנחנו מתעסקים במשהו שמעולם לא נחקר כראוי. דברתי עם מנכ"ל בנק קטן-בינוני. אנשי ה – IT עושים שם 40,000 שינויים ברשת בשנה. רק לחשוב כמה טעויות נעשות שם, כמה פרצות יש שם שקוראות להאקרים, ממש כמו גן עדן עבורם".