העולם נערך לדור חמישי

יום ה', 3 בינואר 2019

אתר הטלקוםtelecoms.com   בדק את הציפיות של עשרות מפעילי תקשורת ביחס לטכנולוגיה של הדור החמישי. התוצאות לא מפתיעות, בהתחשב בכך שחלק גדול מהמפעילים בעולם סובלים מתחרות שמגבילה את יכולתם להרוויח ולהשקיע יותר. לא מעט מפעילים הצהירו שהם מעדיפים לשבת על הגדר וללמוד מטעויות של אחרים.

לדברי האתר וכמו שכל מי שמצוי בתעשייה הזו יכול להעריך, העולם שבו אנו חיים הופך ליותר ויותר מחובר. זה אומר שכל ההתקנים שניתן יהיה לחבר לרשת, יחוברו אליה במגוון דרכים.

המכונית האוטונומית בפרט ועולם התחבורה בכלל, הם אחד התחומים החשובים ביותר בדור החמישי ועדות לכך ניתן למצוא בסכום האסטרונומי ששילמה אינטל בעסקת מובילאיי.

מסמארטפונים וטאבלטים ועד למכוניות מחוברות ואפילו קומקומים חכמים - העולם שבו אנו חיים הופך ליותר ויותר מחובר. למעשה, לדברי חברת המחקר גרטנר, עד 2020 יהיו קרוב ל-21 מיליארד התקנים מחוברים ברחבי העולם. הדור החמישי אמור להיות הפלטפורמה שתחבר מכשירים, מערכות תחבורה וערים שידברו זה עם זה וישתפו מידע כדי לשפר את איכות חיינו.

בסקירה שעשו מומחים באתר -telecoms.com הם כותבים כי הדור החמישי   G5   נמצא מעבר לפינה - במרחק של שנים בודדות בלבד. חלק מהמפעילים אפילו מדברים על יישומי דור חמישי ב-2018. צריך לזכור שהרשתות הסלולריות הנוכחיות מתפוצצות מעודף דאטה ולכן המפעילים לא מחכים ורצים לשדרג את הרשתות גם ללא תקנון. חלק מהמפעילים הגדולים ביותר בעולם, דוגמת ורייזון, יטמיעו מרכיבי דור חמישי ברשתות כבר השנה.

היו וישנם דיונים רבים בתעשייה לגבי השאלה מהו בעצם הדור החמישי וכיצד הוא ייראה. כמעט לכל חברה יש הגדרה משלה. בעוד שאנחנו יודעים שזה יהיה הדבק שיקשר הכול לכולם, חשוב להבין איך רואות את זה החברות שמסייעות להפוך את הדור החמישי למציאות.

מבחינתה של    חברת קוריאה טלקום הגדולה , דור חמישי משמעותו אספקת קישוריות מסיבית וחלקה לכל המכשירים, באופן המהיר ביותר. המשמעות בפועל היא לתמוך באינספור מכשירים שנכנסים לרשת ומנסים להשיג גישה בו זמנית, וגם לתמוך בסוגים שונים של תעבורה - החל מגלישה סטנדרטית וכלה בתכני תלת ממד 3D מסיביים ובהולוגרמות שיעברו ברשת העתידית.

מבחינתה של סיסקו, הדור החמישי גדול בהרבה מאשר רק רשת רדיו שמאפשרת גישה מהירה, שמתעלה רק על הניידות, כדי לספק רשתות שיהוו פלטפורמה לשירותים חדשים. סיסקו אומרת "תחשבו על הפוטנציאל העצום למדינות, לערים, למקומות, לתעשיות, לתחבורה, לאנשים ולכל האינטראקציה האינסופית בין דברים, אנשים ושירותים/יישומים. אם נעשה את זה כמו שצריך, 5G יכול להגשים את כל ההייפ והציפיות, לתמוך ולספק שירותים חדשים שעדיין לא הומצאו".

רוב השחקנים בתעשיית התקשורת בוחנים כבר כיום סוגיות שקשורות לדור החמישי ומעריכים שבשנת 2020 תהיה סטנדרטיזציה של ה-G5

עם זאת שני שליש מהמפעילים מעריכים כי רשתות מסחריות מלאות של הדור החמישי יתחילו לפעול רק בשנת 2025.