יוצאים מהמחתרת - הזדמנויות ישראליות באיחוד האמירויות

יום ג', 18 באוגוסט 2020
מכירות בתחומי הביטחון, סייבר, הייטק, חקלאות ויהלומים: ההזדמנויות הגדולות של ישראל מההסכם עם איחוד האמירויות הכולל גם פעילות כלכלית באזור סחר חופשי לעבר ארצות נוספות.
 
ההכרזה על החתימה הצפויה על הסכם הנורמליזציה בין ישראל לאיחוד האמירויות מכשירה ומעלה את פני השטח את הקשרים העסקיים עימה, וצפויה לקדם אותם בקצב מהיר לאור הקשר הישיר שיפתח אפשרויות חדשות. איחוד האמירויות היא לא עוד נסיכות נפט זניחה - היא הבירה הכלכלית עסקית של המפרץ כולו פתח לסחר עם ארצות נוספות ואחת מהמתקדמות בעולם. 
בשיחה עם "גלובס" אמר פקיד בכיר באיחוד, המעורה היטב בסחר עם ישראל, כי כל משרדי הממשלה קיבלו הנחיה לבחון היכן ואיך יוכלו לפתח קשרים עם ישראל ומה פוטנציאל מיסוד הקשר עימה. 
 
ברמה המעשית, איחוד האמירויות משמשת מרכז עסקים וסחר בהיקפי ענק המקשרים את מדינות המפרץ עם העולם כולו. האיחוד מנהיג אזורי מסחר ועסקים חופשיים (Freezone) שבהם הקלות של ממש ברגולציה.
 
מציינים כי "דובאי אינטרנשיונל ביזנס סנטר, נחשב לאחד מהמקומות הידידותיים ביותר בעולם לעסקים, פיננסים ומסחר. לפי זינגר, "האפשרות להקים חברה ולפתוח חשבון בנק עם דרכון ישראלי תהיה הקלה עצומה לחברות הישראליות".
 
בהקשר הזה אומר זאב לביא, סמנכ"ל לקשרים בינלאומיים באיגוד לשכות המסחר,  כי "ישנן כ-300 חברות ישראליות שפועלות באיחוד האמירויות, אבל רובן ככולן באמצעות שלוחות בינלאומיות. המגבלה הזו מקשה מאוד על חברות קטנות ובינוניות בשל ההוצאות והמאמצים הנדרשים לשם כך. המצב החדש פותח את הסכר לחברות, לתעשיה ולאנשי העסקים הישראליים, למדינה שבה פוטנציאל עצום. שכן גוש הסחר של מדינות המפרץ הוא קבוצת היבוא הרביעית בגודלה בעולם, בהיקף של טריליוני דולרים בשנה".
 
מסתבר כי, קשרים ביטחוניים ענפים עם איחוד האמירויות קיימים מזה זמן רב. חברות ביטחוניות ישראליות בפיקוח משרד הביטחון מוכרות לאיחוד האמירויות מערכות נשק מתקדמות. התעשייה האווירית, רפאל ואלביט הן העיקריות מבחינת היקף העסקים.
 
פתיחת הקשר הישיר תאפשר הרחבה של ממש בעסקאות הללו, כמו לתחום המל"טים, מערכות הגנה אקטיביות מפני טילים ועוד מערכות שכבר מיוצאות למדינות ידידותיות אחרות.
 
תחום אחר הוא ההתמחות הישראלית בהשבחת מערכות נשק קיימות - רובן אמריקאיות, לרבות טנקים, מטוסי F-16 ומערכות אחרות. גורם ביטחוני ישראלי אומר, כי התחום הזה חסך לאיחוד האמירויות ומפרציות אחרות הוצאות ענק על רכש של מערכות נשק חדשות.
 
יוצאים מהמחתרת - הזדמנויות ישראליות באיחוד האמירויות.
 
כאמור, עסקאות רבות - קודם כל בתחום הביטחוני ישירות ובאמצעות חברות ביניים - שנעשו כבר
 לאורך מספר שנים במסתור  ייצאו עתה לפחות בחלקן מן המחשכים.
אליהן יצטרפו חברות היי-טק ישראליות, בתחומי סייבר וניהול מגה-נתונים,  ספקי מערכות עזר לביטחון, רפואה, כימיה, מים וחקלאות. 
זוהי הערכה כללית מאוחדת של ישראלים שבר טבלו ידיים וכיסים באיחוד האמירויות כפי שסיפרו ל-SoftNews.
הודעה מפתיעה בחודש שעבר בישראל ובאיחוד שפכה מעט אור - הסכם שת"פ בין קונצרן גרופ 24 לרפאל והתעשייה האווירית לפיתוח טכנולוגיות למאבק בקורונה. ההסכם הזה מבוסס על קשרים קיימים קודמים בין הגורמים הללו.
 
בשנים באחרונות, מתרחב שיתוף הפעולה גם לתעשיות אחרות, למשל לתחום הסייבר ההגנתי, עוד תחום התמחות ישראלי. גורם מעורה בתחום אומר כי עשרות חברות סייבר ישראליות נכנסו בשנים האחרונות לפעילות באיחוד האמירויות, "ולא מופרך לומר כי כמעט כל מערכת דיגיטלית באיחוד האמירויות מכילה לפחות רכיב ישראלי אחד, וברבות מהן כל המערכת מקורה בחברה ישראלית גם אם לא בשמה המפורש".
 
בין המקשרים הפעילים בתחומים אלה משרד הרצוג פוקס נאמן שמכיר את הקשרים העסקיים עם המפרציות מקרוב, שם מספרים כי מזה מספר שנים חברות ישראליות עובדות עם קרנות הון סיכון מהאיחוד על השקעות בסטרטאפים ובחברות הייטק ישראליות. נעשו כבר השקעות של ממש בהיקפים גדולים בלא מעט חברות ישראליות - בין היתר בתחומי המסחר המקוון (ecommerce), פינטק, בינה מלאכותית ולוגיסטיקה.
 
מן הצד השני - כלומר מן ה"איחוד" צופים זרימה ניכרת  של הון  למגזר ההייטק הישראלי.
 
בתחום שיתופי הפעולה בהשקעות  מזה מספר שנים שחברות ישראליות עובדות עם קרנות הון סיכון מהאיחוד על השקעות בסטרט-אפים ובחברות הייטק ישראליות. קרנות מהאיחוד הן שחקניות לגיטימיות למדי במרחב הבינלאומי, והמדינה היא מבעלות הברית הקרובות של ארה"ב במזרח התיכון.
 
ויש גם הערכה - שעדיין תעמוד במבחן ההסכמה האמריקאית: חברות ישראליות החוששות מלחץ עד כדי חרם אמריקאי על קשרים פיננסיים עם סין או רוסיה, יוכלו למצוא ערוץ חדש לעבר המזרח באיחוד האמירויות.
 
ובנוסף, חברות הייטק ישראליות יוכלו לפעול בצורה ישירה וגלויה דרך איחוד האמירויות הערביות אל שאר מדינות הגולף. כך נפתחות הזדמנויות  נוספות בעולם המסחר המקוון, הפינטק והתשלומים, הסייבר ההגנתי, תוכן אינטרנטי ומשחקים, הבינה המלאכותי ורפואה דיגיטלית - תחומים בהם חברות ישראליות הן מהמובילות בעולם.