רשות החדשנות מקימה אקסלרטור למתכנתים

יום א', 23 ביולי 2017
כמו בארה"ב: רשות החדשנות מקימה אקסלרטור למתכנתים
 
מועצת רשות החדשנות במשרד הכלכלה אישרה תוכנית חדשה להכשרה מהירה של עובדים בתחום ההייטק. מטרת התוכנית היא לעודד הכשרה חוץ-אקדמית של מתכנתים על ידי הקמת מסגרות חדשות והתאמת מסגרות קיימות שיספקו הכשרות אינטנסיביות לתקופת זמן של כחצי שנה עד שנה, בשילוב התנסות מעשית ובהיקף של משרה מלאה.
 
כך מסר אהרון אהרון, מנכ"ל אפל ישראל, שהתמנה למנכ"ל הרשות לחדשנות.
 
היעד הוא לספק 250 עובדים חדשים כבר בתום השנה הראשונה ולהגיע ל?450 עובדים חדשים בשנה השלישית. התוכנית מונחת כעת על שולחנם של שר האוצר ושר הכלכלה וממתינה לאישורם הסופי.
 
לפי נתוני רשות החדשנות, נכון לאפריל 2017, הביקוש למפתחי תוכנה גבוה פי 2.5 מההיצע. מחודש מאי השנה, בשוק קיימות 7,127 משרות פנויות, בעיקר של מהנדסים ומתכנתים.
 
ברשות מדגישים כי תוכנית ההכשרה היא בגדר מענה ראשון לאתגר של הגדלת כוח האדם המיומן בהייטק שהציבה בפניה הממשלה בינואר השנה, וכי היא תלווה בהמשך גם בתוכניות ארוכות?טווח, כמו השמה ללימודים, הבאת כוח אדם מיומן מחו"ל ועוד.
 
"מלגות מחיה של 2,000 שקל במקרי הצורך"
 
במסגרת התוכנית יוקמו מסגרות להכשרה חוץ?אקדמית של מתכנתים שיספקו הכשרות אינטנסיביות לתקופת זמן של כחצי שנה עד שנה, בשילוב התנסות מעשית ובהיקף של משרה מלאה.
 
קול קורא ראשון לגופים מכשירים מיועד לצאת בסתיו 2017.
 
התוכנית תתמרץ הרחבת פעילות של גופים קיימים וכניסת שחקנים חדשים מהארץ ומחו"ל.
 
קהל היעד העיקרי הוא אקדמאים בוגרי מדעים מדויקים שמעוניינים בהסבה לתחום התכנות. מסגרות ההכשרה הן שינהלו את תהליך הקבלה בפועל ויוכלו להחליט על תנאי הקבלה, אבל יהיה עליהן לעמוד במכסות קבועות מראש: לפחות 50% מהלומדים צריכים להיות בעלי תואר אקדמי במדעים, ורק עד 25% מהם בוגרי מדעי המחשב.
התוכנית שמה דגש על שילוב אוכלוסיות מגוונות בהייטק, ולשם כך נבנה מדרג שיתגמל את גופי ההכשרה בהתאם.
 
כאשר הבוגר הוא בוגרת - המכפיל הזה הוא פי 10, ובמקרה של חרדים או ערבים הוא פי 12.
 
על מנת לעודד רישום של אוכלוסיות מגוונות יותר להכשרה, רוב המסגרות מיועדות להעניק מלגות מחיה של 2,000 שקל בחודש במקרי הצורך, וברשות החדשנות מציינים שהמענקים שיעבירו לחברות יאפשרו לשלם מלגות קיום נוספות.
 
הרשות לא קבעה מראש פיזור גאוגרפי למרכזים החדשים, ונעמי קריגר?כרמי, ראש הזירה החברתית?ציבורית ברשות החדשנות, אמרה ל"כלכליסט" כי "העניין הוא לא איפה מתקיימות ההכשרות אלא איפה החברות יושבות. מאחר שהפריסה של החברות היא גם בצפון והתעשייה מתחילה לרדת גם דרומה, אני מניחה שהפריסה תהיה בהתאם. אין לנו כוונה לחייב מיקומים גאוגרפיים".