מה חדש ב-אנדרואיד 8

יום ד', 23 באוגוסט 2017

גוגל חשפה באופן רשמי את הגרסה הסופית של מערכת ההפעלה אנדרואיד, הזוכה לשם Android 8.0 Oreo, על שם העוגיה המפורסמת. את ההשקה ערכה גוגל במקביל לליקוי החמה, באירוע שערכה בניו-יורק בשעות הצהריים (ערב לפי שעון ישראל), כאשר מיד בתום ליקוי החמה הפכה החברה את אנדרואיד 8 לזמינה להורדה עבור מכשירים המריצים את הגרסה הנקייה של מערכת ההפעלה.

הגרסה החדשה של מערכת ההפעלה מבית גוגל נחשפה בהדרגה בחודשים האחרונים, כך שמרבית הפרטים אודותיה כבר ידועים. בגוגל מדגישים כי הגרסה החדשה של אנדרואיד מהירה יותר, הן בפעולה השוטפת של המכשיר והן בעליה הראשונה או בביצוע אתחול. אחד העדכונים שביצעה החברה באנדרואיד 8.0 לשם הצגת שיפור בביצועים ומהירות התגובה הינו שינוי בדרך בה מנוהלות משימות הרצות ברקע – בגרסה החדשה של מערכת ההפעלה תושעה הפעולה של יישומים שאינם נמצאים בשימוש שוטף במשך זמן מה, כך שיישומים שנמצאים בשימוש תדיר יזכו לעדיפות.

כמה נקודות:

כל אפליקציה תכלול נקודה קטנה בפינת האייקון, שמציגה את המצב שלה - למשל, אדום לכבוי וירוק לפעיל. לחיצה ארוכה על האייקון תציג תפריט מקוצר של אפשרויות בסיסיות - למשל, הפעלה של תכונה בתוך האפליקציה מבלי להתניע אותה במלואה. ועוד, אפשרות לזהות אם לחצתם חזק או חלש על אייקון - יכולת שאפל כבר העניקה למכשירי iOS. 

 

המשתמש יוכל לקבוע בעצמו איזה יישום מקבל עדיפות על פני חברו. למשל, המסג'ר של פייסבוק ימשיך לקפוץ ולהופיע מעל ליישומים אחרים - למעט אלו שנקבע שהם חשובים ממנו (למשל, החייגן או אפליקציות ניווט). אנדרואיד 8 מספקת יותר כלי שליטה והתאמה אישית של אפליקציות.

  

ניתן יהיה לבצע זום של 50% בהקשה כפולה על המסך. בנוסף, אפשר לעבור בין תצורות צילום (סטנדרטי, וידאו וסלפי) בחוגה חדשה. גוגל הוסיפה לאפליקציית הצילום רכיבים שונים בגרסאות אנדרואיד האחרונות, כדוגמת חיווי אופק מלאכותי בממשק הצילום הידני. אך בפועל, אין לממשק של גוגל יתרון מוחשי על פני אפליקציות צילום אחרות והוא מדגים כמה קשה לחדש ביישומים בסיסיים. 

 

ניתן יהיה לצפות בסרטון באפליקציית שיתוף הווידאו ואז לעשות לו סווייפ מטה, לצמצום לחלונית קטנה - ואז ללחוץ על כפתור הבית ולעבור למסך הראשי של הסמארטפון.

אנדרואיד 8 תאפשר גם ליישומים נוספים להופיע בחלונית מוקטנת מעל יישומים אחרים.

 

אנדרואיד אוראואנדרואיד אוראוצילום: google

 

איך מטפלים בטקסט באנדרואיד? מקליקים עליו ומותחים את סימון הגבול הכחול עד שמסיימים ואז מחליטים אם להעתיק, להדביק או למחוק. מעתה, יוכלו מכשירי אנדרואיד 8 לבצע פעולות נוספות, בהתבסס על כלי בינה מלאכותית בסיסית שינחש מה ברצונכם לעשות. למשל, אם תסמנו מספר טלפון, תוכלו לחייג אליו ישירות מממשק הסימון ואם תסמנו כתובת - לנווט אליה. זו תוספת שימושית מאוד, שחוסכת זמן.

 

מערכת הפעלה שלומדת את ההרגלים שלנו ועונה עליהם מסוגלת לספק יותר מידע על המשתמשים, להבין אותם טוב יותר ולמקד את הקטלוג שלהם עבור קמפיינים פרסומיים. 

סימון טקסט חכםסימון טקסט חכםצילום: google

 

גם מסך ההגדרות שונה משמעותית. באנדרואיד 8 יופיעו הקטגוריות בצורה פשוטה יותר, שאמורה להבטיח קלות הפעלה.

 

ועוד: באנדרואיד 8 החליטה גוגל לתת יותר חופש יצירתי למפתחים: ניתן למקם אייקונים כמעט בכל מקום ובכל תצורה, כדי לאפשר ביצוע של יותר פעולות גם בלי לפתוח את הנעילה.

 

גוגל ערכה שורת שינויים עיצוביים באייקונים ובנראות הכללית של מערכת ההפעלה, אם כי אין כאן מהפכה אלא מתיחת פנים מינורית. ואולם, בתחום האמוג'י צפוי שינוי גדול: ענקית הטכנולוגיה החליטה ליישר קו עם פייסבוק, סנאפצ'ט והאחרות ולהוסיף לאנדרואיד סט אמוג'ים מעודכן.