נציבות התקשורת הפדרלית חיסלה את ניטרליות הרשת

יום א', 17 בדצמבר 2017

 

נציבות התקשורת הפדרלית קבעה בימים אלה כי ספקיות האינטרנט בארצות הברית יהיו רשאיות להחליט איזו תעבורה לתעדף ועל איזו לגבות תוספת תשלום. מדובר במהלך שזוכה להתנגדות קשה מצד חברות טכנולוגיה, ופוליטיקאים משני צידי המפה
 
התקנות על נטרליות ואי העדפה אושרו ב-2015 בימי ממשל אובמה, במטרה להגן על ציבור הגולשים באינטרנט מפני הטיית השימוש ברשת בידי הספקיות.
 
רשת ניטרלית פירושה שאסור לחברה שמספקת שירותי חיבור לאינטרנט להעדיף תעבורה מסוג אחד על פני אחר, למשל - להחליט שסטרימינג של וידאו, משחקים מקוונים או פייסבוק צורכים יותר מדי רוחב פס ולכן מתומחרים יקר יותר משירותים אחרים. יו"ר הנציבות אג'יט פאי ושני החברים הרפובליקנים הנוספים בה הצביעו בעד ביטול הניטרליות, לעומת שני נציגי הדמוקרטים בוועדה שהתנגדו לצעד.
 
העיתון "כלכליסט" מציין כי אם כיום יכולים משתמשים בארצות הברית לצרוך שירותים מקוונים ללא הגבלה ומשלמים רק על החיבור (ועל שירותי פרימיום), יתכן שבקרוב יהפכו שירותים רבים ליקרים יותר, מה שיפגע בצרכנים. בנוסף, יוכלו ספקיות האינטרנט להגביל תעבורה של שירותים שמתחרים בשותפות שלהן; ספקיות כקומקאסט מפעילה בעצמה שירותי תוכן, דבר ששם אותה בעמדת כוח מול המתחרות.
 
זו הפעם הראשונה בעשור האחרון בה ה-FCC מתנגדת בעצמה לניטרליות הרשת, כשבעבר קידמה תפיסה זו בעצמה במטרה להגביל את כוחן של ספקיות האינטרנט. נראה כי  ראש ה-FCC הוביל את ההחלטה מאז מונה לתפקיד במאי האחרון, כחלק ממדיניות הנשיא דונלד טראמפ להפוך את החלטות קודמו, ברק אובמה. 
 
מומחים המתנגדים לביטול הפיקוח הפדרלי הזהירו לאחרונה מפני מצב בו האינטרנט שהכרנו ישנה את פניו. זאת מכיוון שהאינטרנט אינו רק כלי לשוטטות או תקשורת יומיומית, אלא כלי משפיע ביותר להפצת מידע, לחדשות ולמעשה לתפיסת העולם של כל באי הציוויליזציה האמרקיאית במאה ה-21. העדפת אתר אחד על משנהו עלולה להביא למחיקתן של עמדות מסוימות, או לפגוע בתחרות של החברות השונות ברשת.
 
 
בימים אלה מתקיימות בארצות הברית מאות הפגנות ומחאות הקוראות למנוע את ביטול הניטרליות. חלק מהקבוצות הפעילות במאבק ואף אתרי אינטרנט שונים קראו לציבור למחות נגד ממשל טראמפ שהוביל את המהלך והצהירו שבכוונתם להביא את הסוגיה גם לבית המשפט במידת הצורך.