עוד תוכנית להכשרות והשמות של עובדים בהייטק

יום ה', 31 בדצמבר 2020
עוד הבטחה: רשות החדשנות תממן ל-62 גופים תוכניות להכשרות והשמות של עובדים בהייטק בתקציב של 139 מיליון שקל.
 
אושרו הגופים שהציגו תוכניות להכשרות והשמות של עובדים בהייטק בתקציב של 139 מיליון שקל.
 
לדברי הרשות, התוכניות החדשות יאפשרו להכשיר למעלה מ-9000 עובדים רובם במהלך השנה הקרובה, עם התחייבות להשמה של כ-80% מסך העובדים שיעברו את התוכניות השונות. השמת העובדים תתבצע במקצועות טכנולוגיים שונים – הן מקצועות מו"פ והן מקצועות מעטפת, עם השמה פוטנציאלית בתעשיית ההייטק בפרט ובתעשייה בכלל.
 
צוין כי  בחודשים האחרונים השיקה רשות החדשנות שני מסלולי הטבה חדשים – קרן ההון האנושי ותוכנית הכשרות חירום, לטובת סיוע למבקשי עבודה המעוניינים להשתלב בתפקידים טכנולוגיים בתעשייה. המסלולים החדשים הגיעו בשיאו של משבר הקורונה הכלכלי, וזאת במטרה לחזק את ההון האנושי בתעשייה הישראלית בשעת המשבר, ולסייע למבקשי עבודה להשתלב בתעשייה הטכנולוגית. 
 
עתה  נדונו הבקשות בשני המסלולים ולהלן תוצאותיהם: לשני המסלולים החדשים קיבלה רשות החדשנות בקשות מ-180 גופים שונים, עם דרישת תקציב של כ-750 מיליון שקל, ומתוכם נבחרו 62 גופים, שיקבלו מענק מצטבר בגובה של 139 מיליון שקל - עבור הכשרה והשמה של אלפי מקצועות טכנולוגיים הנדרשים כיום בתעשייה.  
 
נתוני הלמ"ס ומחקר של מכון אהרון למדיניות כלכלית שנערך בדצמבר 2020, מציגים הערכה לפיה משבר הקורונה הכלכלי, הביא לכ-57 אלף מבקשי עבודה בעלי פוטנציאל גבוה לשילוב במקצועות ותפקידים טכנולוגיים בתעשייה הישראלית. תוכניות ההכשרה וההשמה המאושרות, שיאפשרו את הכשרתם של 9000 עובדים בשנה הקרובה, יסייעו למבקשי העבודה בעלי פוטנציאל ההשתלבות במקצועות טכנולוגיים לממש את הפוטנציאל, לחזור לשוק העבודה ולסייע לתעשייה הישראלית ואקו-סיסטם ההייטק והטכנולוגיה בישראל להמשיך ולשמש כקטר הצמיחה של המשק. 
 
במסלול הכשרות חירום אושרו למעלה מ-6,000 הקצאות המחולקות בין תפקידי פיתוח לתפקידים טכנולוגיים ועסקיים תומכי פיתוח. ההכשרות יערכו גם באזורי פריפריה ויותאמו גם לאוכלוסיות בתת ייצוג, בדגש על המגזר החרדי והערבי, בתקציב של 120מיליון שקל. ההכשרות יבוצעו ע"י 26 גופי הכשרה ו-19 מעסיקים שהתחייבו לבצע הכשרה והשמה של הבוגרים. הדגש בבחירת הבקשות היה על אחוזי השמה גבוהים, מעורבות של המעסיקים בהגדרת תכנית ההכשרה ובביצוע התמחות מעשית.
 
הבעיה היא - שבינתיים רבות ההצהרות אך בפועל מפגרות ההכשרות מאד - במימושן.