צפוי גידול משמעותי בסיכוני האשראי של היצואנים לסין

יום ד', 14 ביוני 2017
"במחצית השניה של השנה צפוי גידול משמעותי בסיכוני האשראי של היצואנים הישראלים לסין. זאת דווקא על רקע הזינוק בהיקף הייצוא למדינה". כך אומרים היום בחברת ביטוח האשראי הבינלאומית Coface. בחברה אומרים כי שילוב של האטה בצמיחה בסין יחד עם הורדת דירוג האשראי של המדינה יערערו את יציבותם של סקטורים רבים במדינה.
 
על פי נתוני הלמ"ס, הייצוא הישראלי לסין זינק בארבעת החודשים של השנה בכ-25% לעומת התקופה המקבילה אשתקד ועמד על למעלה ממיליארד דולר, לעומת כ-743 מליון דולר בתקופה המקבילה ב 2016. עיקר הייצוא הוא בתחום הציוד החשמלי, מיכשור רפואי, מתכות וכימיקלים.
 
בסקירה שהוציאה חברת ביטוח האשראי אומרים כלכלני הקבוצה כי אינדיקטורים מובילים מצביעים על כך שהכלכלה הסינית מאטה כאשר הצמיחה במדינה עשויה לצמוח בפחות מ -6.7% שהיו חזויים ברבעון השני של 2017. 
 
בקופאס מסבירים כי הצמיחה הגבוהה בסין במחצית השניה של 2016  נתמכה  על ידי התאוששות בענף הדיור, אשר במישרין ובעקיפין מהווה כשליש מהתמ"ג של סין. אולם, על מנת לצנן את בועת הדיור, ובמיוחד בערים המרכזיות בסין, הממשלה נקטה במספר מהלכים כמו איסור מכירת הבית למשך תקופה מוגדרת מיום הרכישה. בנוסף, על מנת לצנן את בועת הנכסים הפיננסיים, השלטונות אימצו התנהלות מוניטרית זהירה תוך הגבלות המינוף הפיננסי. 
 
החששות מפני התמתנות הצמיחה, והחובות,  הביאו ללחצים להוריד את הדירוג לסין.  ב -24 במאי הורידה מודי'ס את הדירוג על החוב של סין מ-Aa3 ל- A1. המהלך נובע מהחשש כי המדינה תתקשה לרסן את החוב הכולל (אשר עומד כיום על 250% מהתמ"ג, על פי קרן המטבע), תוך שמירה על קצב הצמיחה הנוכחי. 
 
יחד עם זאת, סביר שהרשויות בסין לא יאפשרו "תיקון" חד מדי ויעשו ככל הניתן על מנת לשמור על איזון בין  השינוי המבני הנדרש ובין הצמיחה הרצויה.