אפליקציית XSible למיפוי שיתופי של מקומות נגישים

יום ב', 22 ביוני 2020
 
 
אפליקציית XSible למיפוי מקומות ובתי עסק נגישים זכתה במקום הראשון בגמר תחרות 'סטודנטים מובילים חדשנות במגזר הציבורי 6.0' .
במסגרת התחרות פיתחו צוותים משולבים של סטודנטים מאוניברסיטת בן-גוריון מיזמים טכנולוגיים פורצי דרך לייעול שירותי המגזר הציבורי בישראל
 
התחרות נערכה בשיתוף: מרכז Yazamut 360° של אוניברסיטת בן-גוריון, משרד המשפטים, Google, רשות התקשוב הממשלתי וישראל דיגיטלית
 
XSible פותחה על ידי הלל להמן, (משמאל בתמונה)  סטודנט למדעי המחשב ושי פולג, סטודנט לניהול באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, (מימין בתמונה)  לאחר שנחשפו מקרוב לקושי של ידידה עם מוגבלות פיזית בכל יציאה מהבית. "לגבי עסקים רבים המידע בכלל לא קיים, וגם כשהוא אכן קיים, פעמים רבות הוא אינו עדכני ואינו מדויק", הם מסבירים.
 
האפליקציה שפיתחו בשיתוף עם נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, מבוססת על חכמת ההמונים ומאפשרת למשתמשים לחפש מקומות נגישים, לדרג את רמת הנגישות ע"פ מגוון פרמטרים ולשתף בביקורות מהחוויה האישית שלהם. המידע מאפשר לקבל תמונה עדכנית ואמינה על מצב הנגישות במקומות שונים כדי להקל בצורה משמעותית על שגרת יומם של אנשים עם מוגבלות ושל קרוביהם.
 
בקרוב יחל פיילוט של האפליקציה בבאר שבע, שבמסגרתו ימפו מספר קבוצות פעילים, שנושא הנגישות מלווה אותם ביום-יום, את העסקים בעיר. הצוות זכה במענק קבוצתי על סך 20,000 שקל.
 
לצד האפליקציה המנצחת, התחרו ארבעה צוותים נוספים שהציגו מגוון מיזמים טכנולוגיים חדשניים לייעול שירותי המגזר הציבורי בישראל, להפחתת הבירוקרטיה ולשיפור השירות המקוון לאזרח. במקום השני זכה צוותPolitically Connect  שפיתח מערכת מבוססת טכנולוגיית בלוקצ'יין למניעת התפקדויות כפולות בלתי חוקיות, בשיתוף רשם המפלגות. הפיתוח שזכה במקום השלישי הוא EdKan, פלטפורמה עבור  פרקליטים ועורכי דין לייעול תהליך זימון העדים לבית המשפט.
 
צוותי פיתוח נוספים שהתחרו השנה הם צוות JesTap שפיתח, בשיתוף עם אגף תפעול ולוגיסטיקה במשרד המשפטים, פלטפורמה חכמה לנסיעה שיתופית עבור עובדי המשרד, ו-GetDebate מערכת לשיבוץ פרקליטים להופעות בבתי משפט.
 
את הצוות הזוכה בחרה ועדת שיפוט שהורכבה מבכירים באקדמיה, במגזר הציבורי והעסקי