חוקרי מיגל משתמשים בענן של Oracle כחלק מהמאבק בנגיף הקורונה

יום ב', 14 בספטמבר 2020

 

מכון מיגל, שמפתח חיסון לנגיף הקורונה באמצעות החברה הבת MigVax, עושה שימוש בענן של אורקל, שתומכת במחקר כחלק מהתגייסותה הגלובלית למאבק בנגיף. במסגרת תהליך הפיתוח, החוקרים מנתחים מאגרי נתונים עצומים של רצפים גנטיים ויראליים, במטרה לאתר את נקודות התורפה של הווירוס.

במיגל מציגים גישה שונה משאר השחקנים במרוץ, ועובדים על חיסון תת-יחידה על בסיס חלבונים ויראליים שניתן בצורה אוראלית (דרך הפה) ללא הזרקה כך שהנגישות שלו לקהל הרחב תהיה מהירה וקלה יותר, והמחיר יהיה מופחת. החלבונים שמפתחת מיגל ומגיעים מהווירוס, מאותתים למערכת החיסון שנחשפה לגוף זר וכך מעודדים אותה לפתח נוגדנים כנגד הווירוס. "הווירוס חודר דרך רקמות ריריות לדרכי הנשימה, וכך גם החיסון שלנו שעובד בדרך זו, דרך הפה ודרכי הנשימה, ולא דרך הדם. באופן כזה, התגובה החיסונית מדמה בצורה טובה יותר את תהליך ההידבקות", אומר איתי בלוך ראש קבוצת מחקר במכון מיגל.

הענן של אורקל בשירות החיסון

הטכנולוגיה של מיגל מבוססת על ניתוח חישובי מאוד מורכב הדורש ניתוח כמויות גדולות של דאטה. לפיכך, מיגל עושה לראשונה שימוש בטכנולוגיית ענן במסגרת מאמציה לפיתוח החיסון: החברה נעזרת בענן של אורקל (Oracle)כדי לנתח את כל מאגרי הנתונים הכוללים רצפים של הגנום הויראלי ושל חלבונים. זאת, במטרה לזהות דפוסים קבועים ומשתנים בתהליך האבולוציה של וירוס הקורונה, ולאתר את נקודות התורפה של הנגיף, בהן אפשר לתקוף אותו. בשונה  מהמחקר שנעשה על וירוסים עד היום, על הקורונה מגיעה כמות מידע אדירה בטווח קצר מכל העולם.

"אנחנו אוספים רצפים ויראליים ממסדי נתונים מכל העולם ומעלים אותם לענן על מנת למפות דפוסי שינוי ברמת הרצף. בנוסף, אנו נעזרים במבנה התלת ממדי של החלבונים הויראלים. המדמה כיצד נראה החלבון בתוך גוף האדם. זאת, על מנת להבין איפה ממוקמות נקודות התורפה של הווירוס בהסתכלות הנדסית". אומר איתי בלוך. "אם נכוון את מערכת החיסון האנושית באמצעות החלבון שפיתחנו לאותן נקודות תורפה של הנגיף, היא תחסום את הווירוס, וכך תשבש את יכולתו להיכנס לתוך התאים של האדם.

"ניתוח הרצפים והמבנים התלת ממדיים דורש כוח מחשוב גדול וחזק במיוחד, וגם שאר המשימות שלנו צורכות הרבה משאבים. בענן יש פוטנציאל להרחיב את הניסויים בצורה אקספוננציאלית".בלוך מוסיף שהחוקרים משתמשים בטכניקת transfer learning, תת-תחום של למידת מכונה, כדי לאפיין ולמצוא דפוסי התנהגות של הקורונה.

אורקל תורמת למיגל את כוח המחשוב בענן במסגרת Oracle for Research, זרוע המחקר של החברה, שתומכת כיום במגוון מחקרים ברחבי העולם, רבים מהם בתחום המאבק בווירוס הקורונה.

תובנות נוספות שמיגל מתכוונים להפיק מהדאטה הן:

מה יהיה הדור הבא של הקורונה? / המוטציה שעלולה להפחית את יעילות החיסון? "כולם עובדים על

הרצף שהגיע מווהאן, ככל שיש יותר נדבקים בעולם האפשרות של הווירוס להשתנות גדלה", מסביר בלוך. מכיוון שישנם כיום עשרות אלפי זנים של וירוס קורונה האתגר הוא לאתר קבוצות של זנים הזהות בנקודות התורפה שלהן (קלאסיפיקציה גנטית). אם תימצא חוקיות שכזו, ניתן יהיה להסביר את "הדור הבא" של וירוס הקורונה, מוטציה שעלולה להפחית את יעילות החיסון.

חיסון אוניברסלי - האם ניתן לתכנן פתרון אחד שיהיה ישים להגנה הרמטית ככל האפשר כנגד כל קבוצות הזנים, Universal vaccine.

יכולת חיזוי - לאיזה כיוון ובאיזה קצב מתקדמת האבולוציה של הוירוס, כדי שיהיה ניתן להתכונן לשינויים אפשריים.

אסף סובול (בתמונה)  מנהל פיתוח עסקי באורקל ישראל: "אורקל גאה לתרום את טכנולוגיית הענן שלה לטובת פעילות פיתוח החיסון של מכון המחקר הישראלי מיגל. זהו חלק מפעילות גלובלית שלנו לתמיכה במחקרים קליניים הבודקים את הבטיחות והיעילות של תרופות וחיסונים שונים ברחבי העולם נגד COVID-19. הניסויים משתרעים על פני מדינות רבות ומאות אתרים של מוסדות מחקר."

מכון המחקר הגלילי מיגל הוא בין החלוצים במרוץ העולמי לפיתוח חיסון לנגיף. לפני מספר שנים פיתח בהצלחה חיסון נגד זן של נגיף הקורונה שנמצא בעופות. בפברואר השנה הודיע המכון שהוא פועל למנף את הפיתוח כדי למצוא חיסון נגד COVID-19.