רשות החדשנות מסייעת בפיתוח מטושים כחול-לבן

יום א', 14 בפברואר 2021

 

דו"ח חדש של הרשות לחדשנות מביא כמה דוגמאות לסיוע בפיתוח ישראלי במענה על צורך דחוף בצל הקורונה. הפעם הסיפור על  - מטושים כחול לבן.

המחסור במטושים, המהווים חלק בלתי נפרד מערכת בדיקת הקורונה, היה אחד האתגרים הראשונים שזוהו עם פרוץ המגפה בישראל. האחראים על הרכש במשרד הבריאות ובוועדה של משרד הביטחון פנו לחברות רלוונטיות כדי שייצרו את הפריטים החסרים בערכה. אחת מהן היא 3BY – חברה המייצרת מכשור רפואי וממוקמת בפארק התעשייה תפן. החברה נענתה לאתגר, זיהתה את ההזדמנות ונכנסה לתהליך פיתוח וייצור מהיר. בתוך שלושה חודשים עברה 3BY לייצר מיליוני מטושים.

אלחנדרו וולנסקי, מנכ"ל 3BY, ורפי אלצ'ק, סמנכ"ל התפעול, מובילים יחד את המפעל, שבימים כתיקונם עוסק בייצור מוצרים רפואיים בטכנולוגיות הזרקה. "במרץ 2020 קיבלנו פנייה ממשרד הבריאות והמל"ל לסייע ביצירת המטושים המפורסמים לבדיקות קורונה, שעד אז יובאו מחו"ל ולא הייתה אף חברה ישראלית שייצרה אותם בארץ", אומר וולנסקי. "הודות למומחיות וליכולות הייצור שלנו, שהתאימו ליצירת מטושים - התגייסנו לפרויקט פיתוח משותף עם משרד הבריאות ועם אגף הטכנולוגיה בצבא. בשלב זה נענינו לקול קורא של רשות החדשנות והגשנו תוכנית לייצור המטושים בארץ, עם עזרה מאנגליה. ההצעה שלנו התקבלה, ובתוך פחות מחודש הקמנו קו ייצור אוטומטי שמספק כ-60 אלף ערכות מטושים מדי יום".

מיומנות ותיקה עם תהליכי פיתוח חדשים

מנהלי 3BY נתקלו לראשונה במטוש הנדרש לבדיקה רק עם תחילת העבודה. לדברי וולנסקי, "תוך חמישה ימים הצלחנו לפתח תבנית שתייצר את מקל המטוש העשוי פלסטיק. החלק המורכב היה להכניס לראש המקל שערות, מסיבי ניילון או דקרון בעובי הנכון, שיוכלו לספוח את הבדיקה עצמה ברמה טובה. עשינו זאת באמצעות תהליך, שנקרא Flocking, המוכר בתעשיית הטקסטיל. בדיקות משרד הבריאות, שנערכו על חולים מאומתים, העלו כי המטוש שלנו איכותי ויעיל, ולכן הייצור שלנו קיבל את האישורים הנדרשים". 

וולנסקי ואלצ'ק מסבירים כי החברה הצליחה לחדש ולהתפתח, דווקא בעת משבר הקורונה, משום שהשכילה לפתח תהליכים חדשניים ולחברם עם מיומנויות הייצור מתעשיית הפלסטיקה. "התאמנו את עצמנו במהירות שיא לייצור מטושים והדבר מילא את כושר הייצור שלנו מעל ומעבר".

חברת 3BY ממוקמת באזור הירוק והיפה של פארק התעשייה תפן, המספק תעסוקה למשפחות רבות מכרמיאל, ממעלות, מנהריה ומהכפרים הדרוזים שבסביבה. "הגעתי לתעשייה כשהשתחררתי מהצבא ב-1988, ומאז אני כאן", מספר אלצ'ק. "באחד המפעלים עבדתי כתף אל כתף עם סטף ורטהיימר, שהחדיר בנו ציונות שנשארה טבועה בי. חשוב לי להעביר את הערכים האלה גם לדור ההמשך, ואני שמח לקלוט אלינו עובדים צעירים מהאזור. כעת, המטרה שלנו היא להמשיך ולהתפתח - להכניס טכנולוגיות חדשות, המשלבות רובוטיקה ומערכות ראייה ממוחשבת לבקרת איכות, ולייצר מקומות עבודה נוספים לאוכלוסייה המקומית".