מתח וסכסוכים בתוך פיסבוק

יום ג', 1 במאי 2018
סוכנויות הידיעות ובכללן רוטרס מוסרות כי יאן קום, מנכ"ל אפליקציית המסרים הפופולרית וואטסאפ ומי שהיה אחד ממייסדיה, הודיע על התפטרותו מהחברה
 
בנוסף, הוא יעזוב את מועצת המנהלים של פייסבוק, שבה היה חבר מאז רכשה פייסבוק את וואטסאפ ב-2014 תמורת 19 מיליארד דולר. על פי הדיווחים, הסיבה היא הניסיונות של פייסבוק לפגוע בפרטיות הגולשים לצרכיה העסקיים והתנגדות ראשי וואטסאפ להעמיד לרשותה מידע מן המסרים אצלה .
 
"עבר כמעט עשור מאז שבריאן ואני הקמנו את וואטספ, וזה היה מסע מדהים עם כמה מהאנשים הטובים ביותר", כתב קום בעמוד הפייסבוק שלו. "אני עוזב את וואטסאפ בסיטואציה שבה אנשים משתמשים בה ביותר דרכים ממה שיכולתי לדמיין. אמשיך לעודד את וואטסאפ, פשוט מהצד".
 
מנכ"ל פייסבוק אמר בעבר כי קום היא האיש שלימד אותו על כוחה של ההצפנה (encryption). צוקרברג אף טרח לציין את הנושא בתגובה שכתב לפוסט הפרידה של קום. 
 
קום הסביר בעבר מה הניע אותו להקים את וואטסאפ. "כיבוד הפרטיות של המשתמשים צרוב לנו ב-DNA", כתב ב-2014 לאחר שהחברה נרכשה על ידי פייסבוק. "פיתחנו את וואטסאפ סביב הרעיון של לדעת עליכם כמה שפחות. אם משמעות שיתוף הפעולה עם פייסבוק הייתה שינוי הערכים שלנו, לא היינו עושים זאת".
 
הצדדים המשיכו להתנגש סביב סוגיות שונות כמו וואטסאפ ביזנס - הכלי שפייסבוק הוסיפה כדי לאפשר לעסקים לשלוח הודעות למשתמשים באפליקציה והיוזמה לבניית מערכת לתשלומים במובייל בהודו על גבי הפלטפורמה.
 
נקודה חשובה נוספת נוגעת בהצפנה של האפליקציה. פייסבוק רצתה להקל על מפרסמים להשתמש בפלטפורמת וואטסאפ, והמייסדים התנגדו בשל החשש שזה יחייב אותם להחליש את ההצפנה של האפליקציה. כעת נראה שהמייסד והמנכ"ל של אפליקציית המסרים החליט לוותר על המלחמות.