ישראל במקום ה-29 בעולם בתקיפות לצורך כופר

יום ג', 21 במרץ 2017

 

בדיון שעסק בפרhצה למחשב הרבנות הוצג כי בישראל מתרחשות 130 תקיפות של תוכנות כופר בכל חודש, ומשולם כופר של עשרות אלפי שקלים. היחידה להגנת הסייבר בממשלה: "מעולם לא היו פריצות לצורכי כופרה למערכות הממשלתיות".

וועדת המדע והטכנולוגיה קיימה דיון בנושא 'פריצה למחשבי הרבנות', לבקשת ח"כ עליזה לביא.

ח"כ עליזה לביא: "נושא החדירה למחשבי הרבנות קריטי כיון שיש בו מידע רגיש מאוד על מעמד אישי של אזרחי המדינה. יש רשימות שחורות שאותן מנהלת הרבנות הראשית, אשר מוחזקות בבתי הדין הרבניים, על פסולי חיתון, ממזרים ועוד ואני רוצה לדעת איך קרה דבר כזה ומה עושים כדי שזה לא יקרה בשנית".

מנהל היחידה להגנת הסייבר בממשלה, גדעון קונפינו ציין כי לא נגרם נזק כתוצאה מהחדירה: "יש להעמיד דברים על דיוקם - לא הייתה פריצה למחשבים, זה לא היה מוכוון לרבנות ולא הייתה אפשרות לקחת מידע אלא פגיעה בתפקוד המחשב. האירוע נגרם עקב עובד שנכנס לאתר אופנה מסוים שגרם להצפנה של המידע שקיים על אותו מחשב. ברגע שהפעולה הזאת קרתה מערכות ההגנה שלנו ראו שנכנסה נוזקה למערכת ונוצר קשר עם המשרד לשירותי דת כדי שיטפל באירוע והוא טופל באופן מידי". בהמשך הדיון ציין קונפינו כי מעולם לא היו פריצות מכוונות לצורכי כופר למערכות מחשוב ממשלתיות.

יו"ר הוועדה ח"כ אורי מקלב: "אנחנו שמחים לשמוע שזה אירוע קטן, שלא הייתה שם חדירה ולא היה צורך לנהל משא ומתן או לשלם כסף. זה היה מבחינתנו תרגיל רטוב ואני שמח לשמוע שמערכות ההגנה תפקדו - ותקפדו היטב"

ליאור אשכנזי, מנהל אגף מערכות מידע וסייבר במשרד לשירותי דת: "האירוע התרחש בעקבות  עובדת שגלשה לאתר של צלם כזה או אחר והווירוס שהיה על אותו אתר ירד אל  המחשב. יש מידור וכל עובד רואה רק מה הוא מורשה ולכן אין אפשרות של חדירה לכלל המערכת. העבודה חזרה אחרי שעתיים וכל הנתונים שהוצפנו שוחזרו. לא המערכת כולה נותקה אלא רק המחשב הספציפי והתקשורת הקצינה את כל האירוע".

שי אמיר, ראש המרכז להכוונת המגזרים ממערך הסייבר הלאומי: "מדינת ישראל נמצאת במקום ה-29 בעולם בכמות התקיפות לצורך כופר. זה מקום גבוה, בטח במדינה כל כך קטנה. בכל חודש נערכות 130 תקיפות, גובה הכופר תלוי בגודל הגוף, מדובר על לפחות כמה עשרות אלפי שקלים. המידע על התקיפות מגיע לאו דווקא על ידי דיווח מהגופים המותקפים אלא מחברות אבטחת המידע שרואות את האירוע ומדווחות".