גם אפל נפגעת במלחמת הסייבר

יום ה', 28 במאי 2020

 

במלחמת הסייבר אין רגע אחד של הפוגה.
קבוצת ההאקרים Unc0ver הודיעה עתה על כך שפיצחה את הגנות iOS, מערכת ההפעלה של האייפון והאייפד תוך התקנת כלי Jailbreaking המאפשר לשנות את המכשירים  תוך עקיפת כל המגבלות של אפל
 
הפיצוח איפשר לקבוצה לפרסם כלי Jailbreaking חדש שמאפשר למי שמתקין אותו לשנות את המכשיר  תוך עקיפת כל המגבלות של אפל. שימוש בג'יילברייקינג היתה פרקטיקה מקובלת בעבר - אך אפל הצליחה לפני מספר שנים לחסום את כל הפרצות הידועות שאפשרו אותה. זו הפעם הראשונה מאז השקת iOS 11 שהאקרים מצליחים למצוא באג שמאפשר אותה שוב.
 
על פי הודעת ההאקרים הכלי החדש מסוגל לפרוץ כל אייפון שעליו רצות גרסאות 11 עד 13.5 של iOS. הכלי מאפשר לכל מי שמעוניין בכך לבטל את המגבלות של אפל ולהתאים את המכשיר שלו אישית כמו גם להוריד אפליקציות מחנויות אפליקציות צד שלישי בדיוק כמו במכשירים שמבוססים על אנדרואיד.
 
אנליסטים מציינים כי הפריצה עצמה מעמידה בסכנה את המשתמש שיתנסה בה מכיוון שהיא עוקפת את מנגנוני ההגנה המובנים שאפל מטמיעה במכשירים, במערכת ההפעלה ובשירותי האונליין שלה. 
 
מסתבר כי אפל אינה חסינה מפריצות כפי שטענה בעבר. ה-FBI דיווח לאחרונה שהצליח לפרוץ לאייפון של המחבל שביצע את פיגוע הירי הרצחני בפנסקולה בפלורידה בשנה שעברה וזאת ללא שימוש בכלים של חברות כגון סלברייט הישראלית.
 
 
בנוסף בשנים האחרונות החלו להופיע יותר ויותר פרצות ובאגים שניתן להשמיש כאמצעי לפרוץ למכשיריה של אפל. עד כדי כך שחברת הסחר והביטוח בפרצות Zerodium הודיעה לאחרונה שהיא תפסיק לשלם עליהם בגלל שהם הפכו לנפוצים מדי.
 
מקווים כי הגרסה הבאה של iOS, ה-14 במספר, שכבר מסתובבת ברשת מאז פברואר האחרון תכיל קוד הגנה שיוטמע ככל הנראה בגרסה הסופית שאפל צפויה להציג, אם הכל ילך כשורה, בכנס המפתחים הקרוב.