ועדת הכספים אישרה הקלות במיזוגים של חברות היטק בישראל

יום ד', 12 ביולי 2017
ועדת הכספים של הכנסת אישרה הצעת חוק של רשות המסים, שנועדה להקל על מיזוגים ורכישות בהייטק. מטרת החוק היא להקל על שינויים מבניים באקוסיסטם היזמי בישראל ועל כניסת משקיעים והתרחבות באמצעות מיזוגים בתעשייה.
 
נקבע כי מהיום, עסקה שעד 40% ממנה נעשה במזומן אינה תהווה אירוע מס והוגדרו הקלות על קיזוזי הפסדים בין חברות. בנוסף, כעת יהיה קל יותר לבצע שינויי מבנה בעלות: הוקלה ההגבלה שמנעה מחברות לבצע שינויים כהוצאת או הוספת משקיעים שנתיים מתום שנת המס, כך שהמשקיעים יידרשו לשמור על שיעור אחזקות של 25% בלבד בתקופה זו.
 
בנוסף, בוטל הצורך בקבלת אישור מראש של מנהל רשות המסים בעת מיזוגן של חברות - ורוב החברות בענף ההייטק יוכלו להתמזג במסלול ירוק, כלומר רק לדווח לרשות על כך מבלי לקבל את אישורה, מה שחוסך בירוקרטיה ממושכת.
 
שר האוצר, משה כחלון מסר: "עסקאות מיזוג ורכישה הינן מנוע צמיחה עיקרי של חברות ההייטק ישראליות שמעוניינות להמשיך ולגדול כחברות ישראליות בינלאומיות. הרפורמה שביצעה רשות המסים בחוק זה הורידה בירוקרטיה, פישטה עשיית עסקים והפכה תהליך ארוך ומייגע לקצר - ופשוט ותתן זריקת מרץ לסקטור חשוב זה"
 
מנהל רשות המסים, משה אשר, מסר "מהניסיון שנצבר לאורך השנים ברשות המסים בטיפול בעסקאות של שינויי מבנה תוך בחינת הצרכים של הגופים העסקיים, בדגש על חברות ההיי טק במשק, עלה הצורך להביא לשינויים בחקיקה שיקלו על ביצועי עסקאות אלה. השינויים המוצעים ישפרו את יכולות החברות השונות לבצע עסקאות של מיזוגים ושינויי מבנה אחרים ויתרמו משמעותית לצמיחתן".