סכנת המתקפות על הבחירות

יום ד', 9 בינואר 2019

אמנם ועדת הבחירות המרכזית אומרת כי "הבחירות שלנו מוגנות מפני פורצים לסוגיהם" אך הידיעות על פריצות כאלה מגיעות מידי יום מארצות שונות.

בזמנו חברת מלם ניסתה לבנות מערך של בחירות דיגיטליות אך מחשש  לאבטחת  המהלכים השונים היא נגנזה. עתה מדברים בוועדת הבחירות על "עוד כמה שנים" עד שבארץ תונהג שיטת בחירות דיגיטליות מלאה.

ידיעות על פריצות של האקרים ומפיצי פייק-ניזוז מגיעות מגרמניה, צרפת, בריטניה, רשתות שידור שונות (כולל ישראליות), סינגפור,  ארצות הברית על שלוחותיה ועוד.

בתוך כך נמסר עתה כי כתב אישום של משרד המשפטים האמריקאי הוגש נגד שבעה קציני צבא רוסים בשורה של תקיפת סייבר. מתגלה האשמה נוספת: רוסיה השתמשה בביטקוין למימון מתקפות סייבר

כתב האישום טוען כי בין דצמבר 2014 ועד מאי 2018 לפחות, כמה ארגונים, חברות ופרטים הותקפו כדי לקדם אינטרסים רוסיים, במיוחד קידום דה-לגיטימציה של ארגונים בתחומי ממשל, כלכלה וספורט. 

בנוסף, רוסיה, לכאורה, ניסתה לפרוץ למחשבי הסוכנות הממשלתית שבודקת את החומר הכימי, שרשויות בבריטניה קישרו לניסיון ההרעלה של המרגל הרוסי במדינה. בנוסף, הרוסים ניסו לדלות מידע מחברת הטכנולוגיה Westinghouse Electric Co, שמספקת לאוקראינה דלק גרעיני. 

בכתב האישום נטען כי הביטקוין היה בלב המאמצים, וכי השתמשו במטבע הדיגיטלי כאמצעי להסתרת זהות התוקפים ומקורות המימון שלהם. 

מסתבר כי החזית היא רחבה, כולל משלוח פרסומות המגלות את הנענים להן, הפצת ידיעות מטעות, יצירת בוטים - שהם "דמויות" מטעות ומבלבלות, משכתבי דעות. כן ניתן לפרוץ למערכות של בחירות דיגיטליות ואפילו ילידם עשו זאת .