גוגל מסתערת על ישראל

יום ב', 2 באוגוסט 2021

 

 
צפויה תנופה גדולה של פעילות גוגול בישראל :
לאחר שזכתה במכרז מחשוב הענן הממשלתי, גוגל מרחיבה את פעילותה.עתה מתכננת החברה להקים  חוות שרתים בשרון ורשת סיבים ארצית מהירה. זאת, בנוסף לכבל תת-ימי בין אירופה לישראל
 
מדובר משקיעה בישראל בכמה פרויקטים שישפיעו על השוק המקומי ועל חיבורו לעולם. הפרויקט הגדול והיוקרתי ביותר של גוגל בישראל כיום הוא, הנחת הכבל התת-מי שצפוי לחבר בין אירופה לישראל.
 
אגב, אמזון אינה מפגרת והודיעה כי אמזון ווב סרוויס תפתח חוות שרתים בישראל ב-2023.
 
"כלכליסט" מספר כי בנוסף מקימה גוגל בישראל רשת תקשורת פנים ארצית, שתתווסף לרשתות הסיבים שנפרשות כיום. הקמת הרשת היא תוצאה ישירה של זכיית גוגל במכרז נימבוס. אחד התנאים במכרז היה זמינות מקסימלית של השירותים שמאוחסנים במרכזי המידע (דאטה סנטרס) של גוגל, ובחברת הטכנולוגיה מקימים לשם כך את הרשת שהשליטה בה תהיה שלה במלואה.
 
פרויקט זה מבוצע בימים אלה על ידי שתי חברות, סלקום וסיינה, והיקפו מוערך בכ?10 מיליון דולר. הרשת צפויה להיות מהירה מאוד עם רוחב פס של 800 גיגה ונפח תעבורה ענק של עד 33 טרה?ביט לשנייה.
 
יצוין כי כיום נפרשות בישראל שלוש רשתות סיבים אופטיים - של בזק, של IBC (סלקום, HOT, תש"י וחברת החשמל) ושל פרטנר - שאמורות לספק את הצרכים ישראל בשנים הקרובות, אך כלל לא בטוח שהן מספקות את גוגל ואת התוכניות השאפתניות של פרויקט הענן ומרכזי המידע שלה.
 
לצד פעילותה המוכרת כענקית חיפוש פרסום מקוון וספקית מחשוב ענן, כיום הכנסותיה מגולמות במסגרת פעילות הענן (Google Cloud).  סכום מכובד אך נמוך מהמתחרה אמזון, שלה הכנסות רבעוניות של כ?14.8 מיליארד דולר. פעילות הענן של גוגל עדיין מפסידה, כ?591 מיליון דולר ברבעון האחרון, אבל זה הרבה פחות מההפסד ברבעון המקביל  שעמד על 1.42 מיליארד דולר. מדובר בפרויקט לטווח ארוך שדורש השקעות יקרות מאוד בתשתיות.
 
בנוסף  ליתרונות המיידיים שמעניקה הרשת של גוגל לצרכנים של שירותיה המקומיים בישראל, היא צפויה לשפר גם את הזמינות של שירותי סטרימינג מרכזיים כמו נטפליקס וספוטיפיי, שנשענות על שירותי הענן של גוגל. רשת מהירה מקומית של גוגל משמעותה שאיכות השירותים של החברות האלה תשתפר מאוד לצרכנים הישראלים.
 
המטרה המרכזית היא כאמור מתן מענה לפי הדרישות של פרויקט נימבוס, הכוללות בין היתר הקמת שלושה מרכזי נתונים, בצפון, במרכז ובדרום. בועז מעוז, מנכ''ל פעילות הענן של גוגל בישראל, סיפר לאחרונה בראיון ל"כלכליסט" שהחברה תקים את שלושת המרכזים עד 2023 בהיקף השקעה מוערך של כ?4 מיליארד שקל, אך סירב לחשוף את מיקומיהם.
 
באתר "אנשים ומחשבים" נחשף בחודש שעבר כי הפרויקט מבוצע על ידי חברת סרבר פארם של אבנר פפושדו ובניהולו של בועז יהודה, לשעבר מנכ''ל טלדור תקשורת. מרכז המידע צפוי להשתרע על פני
כ-13 דונם. 
 
הפרויקט הגדול ביותר של גוגל בישראל כיום הוא כאמור הנחת הכבל התת-ימי שיחבר בין אירופה לישראל (במקביל לשלושה כבלים תת-ימיים שקיימים כיום). כבל זה המכונה Blue מחבר בין איטליה, צרפת, יוון וישראל. כבל שני, המכונה ראמאן, מחבר בין ירדן, ערב הסעודית, ג'יבוטי, עומאן והודו. החיבור בין הכבלים יעבור יבשתית דרך ישראל, כאשר קו בלו יחובר מול חופי תל אביב וקו ראמאן באיזור הגבול של ישראל וירדן, סמוך לאילת.