מאות פעילים ברשת ההימורים הלא חוקית באינטרנט בישראל, רק 3 כתבי אישום

יום ד', 13 בדצמבר 2017
המשטרה: מאות פעילים ברשת ההימורים הלא חוקית באינטרנט בישראל, רק 3 כתבי אישום הוגשו השנה
 
בדיון בועדת המדע של הכנסת בנושא עלה כי כוח המשטרה המרכז את הנושא מונה 8 אנשים בלבד, החקיקה הקיימת אינה מעגנת עבירות הימורים ברשת והחקיקה שאמורה להסדיר את הלחימה בתופעה המגלגלת עפ"י הערכות בין 12 ל-15 מיליארד שקל בשנה, מתעכבת במשרד המשפטים
 
ועדת המדע והטכנולוגיה קיימה  לבקשת ח"כ יואל רזבוזוב, דיון בנושא 'התמודדות הרשויות עם תופעת ההימורים הבלתי חוקקים באינטרנט'.
 
יו"ר הוועדה, ח"כ אורי מקלב: אנחנו דנים בנושא המוכר לנו, הוא צף שוב בעקבות תחקיר עיתונאי שהגיע לגורמים העומדים אחר ההימורים, כל פעם מחדש אנחנו נחשפים לסדר הגודל וההשלכות הקשות. זה צריך גם להעסיק וגם להדאיג את כלל הגורמים. יש את נושא הסמכות שלנו מבחינה חוקית בה יש בעיות, ובמצב כזה מוצאים העבריינים את הפרצות והדרכים להפיל ברשת ההימורים את הציבור הרחב. מכאן הבקשה לקיים את הדיון". 
 
ח"כ יואל רזבוזוב: "התחקיר בחדשות העצים את התחושות סביב נושא ההימורים ברשת, בתחקיר הגיעו בקלות לאנשים שעומדים מאחורי האתרים. קל מאוד ליפול לרשת ההימורים באינטרנט אך קשה לאכוף את החוק. יש כמה הצעות חוק בנידון, בניהן גם הצעה שלי, אנסה יחד עם יו"ר הוועדה לקדם חקיקה, נבקש להכניס את נושא האינטרנט ולקדם החמרה בענישה. נבקש לדעת במה עוד ניתן לסייע לכם מבחינת כוח אדם ותקצוב".
 
עו"ד אסנת חיטרון, משרד המשפטים: "לפני כחודשיים נכנס לתוקף החוק למניעת ביצוע עבירות באמצעות אתר אינטרנט המקנה את הסמכות לשופט בית משפט מחוזי להוציא צו החוסם אתר האינטרנט המשמש לביצוע עבירות מאתרים מחו"ל במצב בו אם אתרים אלו היו פועלים בישראל הם היו נחשבים לעוברי עבירה כאן, ובמידה ולאותם אתרים יש זיקה לישראל, כאשר הם פונים באופן מסיבי בעברית לישראלים. הצו מורה לספקית הגישה לחסום את האתר האינטרנט כשהציבור הישראלי ינסה להגיע לאתר, יופיע הכיתוב: "אתר זה נחסם בהוראת משטרת ישראל. בסוף החודש יתקיים דיון ויקודמו התקנות של דרך הפרסום של חסימות האתרים".
 
רפ"ק אופיר לישנסקי, ראש חוליית מחקר פשיעת אינטרנט, משטרת ישראל: "אנחנו עוקבים אחר התופעה מעבר לעשור, יש בה חלק של אירגוני פשיעה וזה כולל גביה בכוח, הלבנת הון ועוד. מ-2012 ניקינו מעל 70 אתרים, בשנה האחרונה ניקינו 23 אתרים שונים. אחד הקשיים הוא דרך הפעולה של היריב, הפקת הלקחים. העבריינים היום פשוט מחליפים את שם האתר, אנחנו מדברים על קבוצה נרחבת של אתרים. יש פרילנסרים שעובדים עבור אתרי הימורים רבים, כך אתה מקבל מאות עבריינים. ישנה החלטת ממשלה שנמצאת בעבודה - להקצות יחידה שתתמודד מול כל התופעה בתקצוב של 20 מיליון ש"ח. לצד כך גם ביקשנו לקדם ענישה מנהלית והחמרת החקיקה".