מלחמת דרום קוריאה בקורונה

יום ד', 1 באפריל 2020

 

 

 

מאת משה שלו עורך ראשי SoftNews
 
כשירות לקוראי SoftNews אני מביא כאן תמצית מאמר בנושא הזוכה לעניין רב  - השגי המלחמה בקורונה בדרום קוריאה.
נראה כי המדינה בת 50 מיליון האטה את מגיפתה מאוד; באחרונה היא דיווחה רק על 74 מקרים חדשים ביום, לעומת 909 בשיאה ב- 29 בפברואר. והיא עשתה זאת מבלי לנעול ערים שלמות או לנקוט בכמה מהצעדים הסמכותיים האחרים שעזרו לסין להביא את המגפה שלה תחת שליטה. "קוריאה הדרומית היא רפובליקה דמוקרטית, אנו חשים שנעילה/סגר אינה ברירה סבירה", אומר קים וו-ג'ו, מומחה למחלות זיהומיות באוניברסיטת קוריאה. ההצלחה של דרום קוריאה עשויה להכיל שיעורים עבור מדינות אחרות - וגם אזהרה: גם לאחר הורדת מספרי התיקים, המדינה זוכה לתחייה.
 
מאחורי הצלחתה עד כה עמדה תוכנית הבדיקות המרחיבה והמאורגנת ביותר בעולם, בשילוב מאמצים נרחבים לבודד אנשים נגועים ולעקוב אחר הקשר שלהם עם הסגר. דרום קוריאה בדקה יותר מ- 270,000 אנשים, שהם יותר מ-5200 בדיקות למיליון תושבים - יותר מכל מדינה אחרת למעט בחריין הזעירה, על פי אתר Worldometer. ארצות הברית ביצעה עד כה 74 בדיקות לכל מיליון תושבים, כך עולה מנתוני המרכזים לבקרת מחלות ומניעת ארה"ב.
בדרום קוריאה היה ריכוז מאמץ באיזורים מיועדים לסכנות כמו אשכול מאסיבי של יותר מ- 5000 מקרים המקושר לכנסיית שינצ'ונג'י ישו, עם אוכלוסיה מסוגרת ומסורתית.
צוין  עם זאת כי "בגלל המאמץ הזה, לא הסתכלנו ובחנו בהיקף מלא אזורים אחרים בקוריאה", אומר Oh Myoung-Don, מומחה למחלות זיהומיות באוניברסיטה הלאומית בסיאול.
 

 

הניסיון של דרום קוריאה מראה כי "יכולת האבחון בסדר גודל היא המפתח לשליטה במגיפה", אומרת רינה מקינטייר, חוקרת מחלות זיהומיות מתעוררת באוניברסיטת ניו סאות 'ויילס, סידני. "מעקב אחר קשר להדבקה או סיכון הוא גם בעל השפעה רבה על בקרת המגיפה, כמו גם בידוד המקרים," היא אומרת.