הטענה: רפורמת הסיבים האופטיים לא מגיעה ליישובים בפריפריה

יום ב', 2 באוגוסט 2021

מוקשים וטענות קיפוח על רקע רפורמת הסיבים האופטיים של השר הנדל .

במכתב טרם נקיטת הליכים משפטיים שנשלח לרה"מ, שר התקשורת ושרים נוספים עולה הטענה כי רפורמת הסיבים האופטיים לא מגיעה ליישובים בפריפריה ובעיקר ליישובים ערבים . במכתב נטען עוד כי האפליה היא גם בתוך ערים מעורבות בהן אשדוד, אשקלון, חיפה, ירושלים ואחרות

 
קבוצת עמותות ואזרחים ערבים פנו אל שר התקשורת יועז הנדל, ראש הממשלה נפתלי בנט והשרים ליברמן, לפיד ומירב כהן, במכתב פנייה טרם נקיטת הליכים משפטיים, ובו הטענה כי רפורמת הסיבים האופטיים לא מגיעה ליישובים בפריפריה ובעיקר ליישובים ערבים. בין הפונים: עמותת הצלחה לקידום חברה הוגנת, עמותת "זה לא בשמיים", עמותת צדק פיננסי, מר מניר אבו עראר וד"ר עוואד אבו פריח ואחרים.
 
טענתם המרכזית היא כי מתווה פריסת הסיבים האופטיים על ידי בזק, כפי שאושר על ידי השר הנדל, "מהווה גזירה חברתית וכלכלית על כ-40% מתושבי המדינה, לא פחות". הם דורשים כי חובת הפריסה המלאה תושת על בזק "כפי שנקבעה ברישיון המפ"א המקורי שלה", או לכל הפחות לתקן ולהרחיב את פרישת היישובים שבהם ייפרשו הסיבים על ידי חברת בזק תוך מתן קדימות במכרזי הקרן ליישובים ערביים חרדיים ופריפריה.
 
צוין,  כי רפורמת הסיבים כללה ויתור לבזק על הפריסה המלאה, שאמורה הייתה להתחיל לפני עשור אבל נתקעה בין השאר בגלל המחלוקת עם בזק. לפי הרפורמה בזק תפרוס את הסיבים ב 80% מהיישובים, ומשרד התקשורת יקיים מכרזים ביתר היישובים, בהם חברות תקשורת אחרות יוכלו לפרוס את הסיבים תמורת תמרוצים כלכליים כדי לחפות על החשש מכדאיות כלכלית פחותה.
 
אלא שבמכתב שנשלח אל ידי עורך הדין אסף פינק נאמר כי "באופן "פלאי" רוב אזורי התמרוץ חרדים וערבים כולל יישובים גדולים לא נכללים ברשימה, אף על פי שברור שיהיה בהם ביקוש לסיבים, לעומת יישובים יהודים קטנים שכן נכללים. 
 
עו"ד פינק הדגיש כי האפליה היא גם בתוך ערים מעורבות בהן אשדוד, אשקלון, חולון, חיפה, טבריה, ירושלים, לוד, נתניה, עפולה, פתח תקווה, צפת, ראשון לציון, תל-אביב יפו שבהן תתקיים אפליה תוך-יישובית; חלק מהשכונות יחוברו לפי החלטת בזק, וחלק ימודרו; "לא הופתענו מכך שהשכונות המודרות הן בעיקר של אוכלוסיות חלשות ממילא: ערבים וחרדים." כותב פינק.
 
לפי הנתונים שהציג: רק כ-590 אלף מהתושבים הערביים יזכו לפרישת סיבים על ידי בזק בכ-40 יישובים ערביים, ואילו יותר ממיליון תושבים ערביים במעל 80 יישובים ערביים לא יזכו לכך. כך הדבר גם באשר לאוכלוסייה החרדית, בחינה ראשונית מעלה שביישובים הללו מודיעין עילית, בית"ר עילית, בית שמש, בני ברק, אלעד, ירושלים, צפת לא נפרשת תשתית סיבים לאוכלוסייה החרדית המונה ביישובים אלה מעל 800 אלף איש ואישה.
 
מחסום נוסף הוא זה של הכדאיות הכלכלית של חברות התקשורת. הנדל הבטיח כי משרדו פועל להסיר את החסמים הנובעים ממקורות שונים. לפי הנדל, עד 2024 ישראל תוביל את העולם בפריסת הסיבים. לפי נתוני משרד התקשורת בחברה היהודית הלא חרדים שיעור המשתמשים באינטרנט מגיע לקרוב ל-90%, לעומת רק 74% באוכלוסייה הערבית.