סכנת מפולת בחברות הי-טק

יום א', 31 במאי 2020
סקר של רשות החדשנות בקרב 414 חברות מצא כי חלק ניכר מהמשקיעים עצרו את תהליכי גיוס ההון וכי המכירות של רבע מהחברות נפלו בחודש אפריל ביותר ממחצית. חשש שרוב החברות שמעסיקות עד 10 עובדים ייסגרו תוך חצי שנה אם לא ישיגו מימון.
 
הסקר נערך באמצע חודש מאי 2020 בקרב 414 חברות הייטק בישראל, אשר רובן מעסיקות עד 50 עובדים — כ?40% חברות תוכנה ו?40% בתחום הבריאות. כ?85% מהחברות שהשיבו לסקר הן חברות קטנות ומעסיקות עד 30 עובדים.
הסקר שערכו רשות החדשנות וארגון IATI מצביע על עתיד מאוד לא ורוד לחברות ההייטק הקטנות בישראל, שרבות מהן הוציאו עובדים לחל"ת עקב משבר הקורונה, ביצעו הפחתות שכר משמעותיות ומתקשות מאוד לגייס הון.
 
מסימני המשבר בענפי ההי-טק:  חברת HERE Mobility מוציאה עשרות מעובדיה לחל"ת
חברת TRAX הישראלית מפטרת 120 עובדים - 10% מכוח האדם שלה. לעומת זאת, חברות הפורטפוליו של JVP גייסו 200 מיליון דולר בימי הקורונה
 
החדשות הרעות הן ש-80 חברות — 20% מהחברות שנסקרו — ייסגרו בתוך שלושה חודשים אם לא יצליחו לגייס הון. נתוני הסקר מעידים על קיפאון קשה בהשקעות בחברות צעירות המעידות כי כ?40% מהמשקיעים עצרו את תהליכי הגיוס מולן ו?50% מהמשקיעים ממשיכים אבל בקצב איטי. חצי מהחברות שפנו לקבלת הלוואה מגורם פיננסי או בנק נדחו וכ?30% מהן טרם קיבלו תשובה. 90% מהחברות דיווחו על פגיעה במכירות — כרבע מהן ספגו ירידה של מעל ל?50% במכירות באפריל. 65% מהחברות שמעסיקות עד 10 עובדים ייאלצו להיסגר בתוך חצי שנה אם לא ישיגו מימון.
 
כאמור, על פי הסקר יותר משליש מהחברות דיווחו שהוציאו עובדים לחל"ת כשהחברות הקטנות דיווחו שהוציאו אחוז גבוה יותר מהעובדים לחל"ת מאשר הגדולות. בנושא השכר, שליש מהחברות אישרו כי ביצעו הורדת שכר נרחבת. אצל חברות בצמיחה ההורדות היו גדולות יותר: 49% מהחברות שנמצאות בסבב גיוס B, למשל, דיווחו שהפחיתו יותר מ15% מהמשכורת, לעומת רק שישית מהחברות הציבוריות שביצעו הפחתה בשיעור כזה.
 
91% מהחברות דיווחו על האטה בתהליכי גיוס הון. ל-40% מחברות ההייטק שנמצאות בתהליך גיוס הון המשקיעים הודיעו שהם עוצרים את תהליך גיוס הכספים. 51% העידו כי התהליך מתקדם באופן איטי. רק 9% העידו כי תהליך הגיוס מתקדם כמצופה. כשחברות נשאלו אם פנו במשבר אל המשקיעים הקיימים לקבלת תמיכה כספית נוספת, 51% מהחברות אישרו שעשו זאת. 46% מתוכן דיווחו שהמשקיעים עדיין שוקלים את צעדיהם, ל?19% מהם הזרימו הון נוסף ו?35% דיווחו כי המשקיעים הודיעו כי לא יוכלו לתמוך.
 
בשיחה עם "כלכליסט" אמר חגי לוין, סמנכ"ל האסטרטגיה וכלכלה ברשות החדשנות, כי "הסקר מעיד שיש בעיה בהיי-טק בכלל ובחברות קטנות בפרט וככל שהמצב הנוכחי יימשך אנחנו עלולים לראות שהרבה חברות טובות ייסגרו. אם בטווח הקצר של שלושה חודשים עד חצי שנה הקפאת הגיוסים תימשך, יכול להיות מצב שהרבה חברות טובות לא יצליחו לשרוד".