קול קורא לשתפ בתחום הגנת סייבר על תשתיות אנרגיה

יום ג', 18 באוגוסט 2020
 
משרד האנרגיה, רשות החדשנות ומשרד האנרגיה של ארצות הברית (DOE) הודיעו לאחרונה על קול קורא של המרכז למצוינות באנרגיה, הנדסה וטכנולוגיות מים ("מרכז האנרגיה") המשותף לשתי המדינות, לפרויקטים בתחום הגנת סייבר על תשתיות אנרגיה. 
 
במסגרת הקול קורא, חברות מסחריות, מוסדות מחקר ואוניברסיטאות מישראל ומארה"ב מוזמנים להקים שיתופי פעולה של לפחות שתי חברות או מוסדות מחקר מכל מדינה ולהגיש הצעות למחקר ופיתוח בתחום הגנת סייבר. התוכנית מאפשרת עיסוק במגוון רחב של טכנולוגיות וכלים חדשניים לגילוי, זיהוי וסילוק מתקפות סייבר ולשיפור משמעותי של עמידות מתקני אנרגיה מול איומים קיימים ועתידים.
 
מרכז האנרגיה הוקם על ידי ממשלות ארה"ב וישראל במטרה לקדם ביטחון אנרגטי ופיתוח כלכלי באמצעות השקעה במחקר ובפיתוח בתחומי האנרגיה והמים. המרכז נותן תמיכה למאגדים של חברות, אוניברסיטאות ומוסדות מחקר משתי המדינות. המרכז מופעל על ידי קרן בירד, הקרן הדו-לאומית ישראל-ארה"ב למחקר ולפיתוח תעשייתיים ישראל-ארה"ב.
 
המענק המרבי למאגד זוכה יעמוד על 6 מיליון דולר לתקופה של שלוש שנים בכפוף להקצאות הקונגרס האמריקאי והתקציב הישראלי, ולהתקדמות הפרויקטים. כל מאגד יידרש למימון עצמי של 50%. ניתן יהיה להאריך את התוכנית בשנתיים נוספות (ובסך הכל לתקופה של עד 5 שנים, עם מענק מרבי של עד 10 מיליון דולר).
 
מזכיר משרד האנרגיה האמריקאי, דן ברוייט אמר: "מרכז האנרגיה ישראל-ארה"ב יהיה מוקד למצוינות וחדשנות במחקר בתחומי האנרגיה. המרכז מצביע על מערכת היחסים המיוחדת וארוכת השנים בין ארה"ב וישראל משיתוף הפעולה במרכז האנרגיה, אנו מצפים לראות טכנולוגיות שישנו את משק האנרגיה, יחזקו את הביטחון האנרגטי ואת הכלכלות בשתי המדינות. באמצעות יוזמה פורצת דרך זו, נמשיך לטפח ולהעמיק את הקשרים הממסדיים בין המדינות."
 
אהרון אהרון, מנכ"ל רשות החדשנות: "בעידן בו ההתפתחות הטכנולוגית נכנסת לכל תחומי החיים ונקודות הממשק בין האדם לטכנולוגיה הולכים ומתרבים כך גם גדל הסיכון לפריצה ולמתקפות זדוניות. הדבר נכון במיוחד כאשר מדובר בתשתיות אנרגיה. הקול קורא הנוכחי לשיתוף פעולה בין חברות ומוסדות מחקר מישראל ומארה"ב מאפשר שיתוף פעולה בין שתי המדינות בתחום בו האקוסיסטם הישראלי נחשב למוביל ופורץ דרך. אנו בטוחים שפעילות משותפת זו תוביל ליצירת פתרונות חדשניים לשיפור אבטחת מתקני אנרגיה אל מול איומי סייבר שונים ומגוונים."
 
קרן בירד תערוך אירוע וובינר בו תספק סקירה כללית הנוגעת לדרישות ולהנחיות ההגשה לתוכנית ב-10 לספטמבר, 2020 בשעה 19:00 שעון ישראל. 
למידע נוסף והנחיות להגשת מועמדות אנא גשו לאתר www.us-isr-energycenter.org 
למידע נוסף ניתן ליצור קשר עם: 
בישראל: טל פישלוביץ'-  בטלפון: +972-3-698-8301 או בכתובת המייל- talf@birdf.com
בארה"ב: אנדריאה יונה בטלפון: +1-609-356-0305 או בכתובת המייל- andreay@birdf.com
 
תאריך היעד להגשת הצעות הוא ה-29 באוקטובר 2020. מידע נוסף על הקול קורא וכיצד ניתן לגשת אליו, ניתן למצוא באתר של מרכז האנרגיה.