מדד השחיתות העולמי: ישראל בנתיב הרעה

יום ה', 23 בינואר 2020

 

 
ישראל מדורגת במקום ה-35 מתוך 180 מדינות במדד תפיסת השחיתות העולמי שמפורסם מדי שנה, ונמצאת 7 מקומות בלבד מעל ה"קו האדום" – המצביע על רמת שחיתות גבוהה. בהשוואה למדינות ה-OECD, ממוקמת ישראל בשליש התחתון. 
 
מדד השחיתות העולמי לשנת 2019 פורסם ברחבי העולם, ובו דירוג השחיתות ב-180 מדינות, בהן גם ישראל. על פי המדד, ישראל במגמת ירידה זו השנה השלישית ברציפות, ונמצאת במקום ה-35, רק 7 מקומות מעל ה"קו האדום" - שממנו ומטה מוגדרות המדינות כבעלות דרגת שחיתות גבוהה. 
 
מיקומה של ישראל מעיד במדד מצביע על מגמת ירידה מתמשכת, זו השנה השלישית ברציפות. כך, בשנת 2016 דורגה ישראל במקום ה-28 עם ציון 84; ב-2017 במקום 32 עם ציון 62; ב-2018 במקום ה-34 עם ציון 61 והשנה הידרדרה, כאמור, למקום ה-35 עם ציון 60 מתוך 100. בהשוואה למדינות ה-OECD, נמצאת ישראל בשליש התחתון ובמקום ה-24 מתוך 36 מדינות.
 
המדד נחשב למוביל בעולם בתחומו, ומתפרסם בכל שנה על ידי הארגון הבין-לאומי Transparency International TI.  ומעלינו במדד נמצאות בין השאר צ'ילה, אסטוניה ואיחוד האמירויות. 
 
תפיסת השחיתות במדינה נמדדת על ידי פרמטרים שונים, ביניהם מנגנוני אכיפה אפקטיביים והעמדה אפקטיבית לדין פלילי של אנשי ציבור מושחתים; באיזו מידה המדינה ממגרת שחיתות; האם נתקלו במקרים שבהם אנשי ציבור עשו שימוש לרעה בכוחם ובסמכותם ובהגנה על חופש העיתונות במדינה.
 
"מדינת ישראל איננה מדינה מושחתת", אמרה השופטת (בדימוס) נילי ארד, יו"ר עמותת שקיפות בינלאומית ישראל (שמשותקת ברוב ימות השנה).
. "עם זאת, ימים לא קלים עוברים על אזרחי המדינה ותושביה, ולמרבה הצער, אנו נחשפים לרוחות רעות של פלגנות והקצנה, ולמגמות שליליות של יצירת חוסר אמון במוסדות שהם ביסוד קיומה של הדמוקרטיה בישראל ובהן רשויות החקירה והתביעה, מערכת המשפט ואכיפת החוק, והעיתונות חופשית".
 
"ביטוי עגום לכך אנו מוצאים במגמת הירידה המתמשכת בדירוגה של ישראל במדד תפישת השחיתות לשנת 2019. במצב זה, חלה על כל אחת ואחד מאתנו החובה להגן על ערכי הדמוקרטיה ולפעול לביסוסם ושמירה עליהם מפני כרסום ופגיעה בהם, שאם לא כן אנו עלולים למצוא את עצמנו יורדים במדרון החלקלק לעברן של מדינות הנתפשות כמושחתות".
 
במדד תפישת השחיתות 2019 מסתמנת מגמת ירידה משמעותית גם במיקומה של ארה"ב - בשנת 2017 דורגה במקום ה-16, בשנת 2018 דורגה במקום ה-22 ובשנת 2019 ירדה למקום ה-23 עם ציון של 69. בין המדינות הנוספות שנמצאות במגמת ירידה ניתן למצוא את טורקיה, עם ירידה של 13 מקומות, פולין, הונגריה וברזיל.
 
במקומות הראשונים ניתן למצוא את דנמרק וניו-זילנד, עם ציון 87, אחריהן פינלנד, סינגפור, שוודיה, שוויץ, נורבגיה והולנד. לעומת זאת, ובדומה למדד 2018 במקומות האחרונים במדד 2019 נמצאות סוריה, דרום סודן וסומליה עם ציון 9.