אמזון מעכבת משלוחים לישראל

יום א', 22 במרץ 2020
קודם  מיד בימים הראשונים למגפה אמזון נפגעה כאשר אחד מעובדיה במחסן שילוח מרכזי התגלה כחולה (כפי שפורסם לראשונה ב-SoftNews) ועתה משבר הקורונה מגיע לאמזון בשיאו: ענקית הקמעונות ביטלה "בשקט" את מבצע משלוחי החינם לישראל בהזמנות של יותר מ-49 דולר, ובנוסף מגבילה את כמות המוצרים המגיעים למדינה באופן כללי. 
 
מדובר בצעד משמעותי לאחור - אחרי שעד כה אמזון רק הרחיבה את הנוכחות שלה בארץ. החל מ-11 בנובמבר אמזון הפכה את הקניות שמבצעים דוברי עברית לנוחות יותר והציעה גלישה וקנייה בשפה העברית ובמבחר סוגי מטבעות, כולל בשקלים.
בנוסף, היא פתחה במבצע אטרקטיבי והציעה משלוחים בינלאומיים לישראל בחינם, בהזמנות של יותר מ-49 דולר - מה שהגביר את המכירות באתר על ידי ישראלים באופן דרמטי באחוזים גבוהים. 
 
כעת בשל משבר הקורונה היא לוקחת צעד לאחור בעיקר במדינות שבהן היא אינה מפעילה מחסנים מקומיים - כמו ישראל. 
אמזון נכנסה לישראל אמנם בנובמבר, אך מדובר בכניסה חלקית מאחר שלא פתחה בישראל מחסנים לוגיסטיים. המשמעות היא שאמזון לא מספקת את הסחורה באופן ישיר לצרכנים הישראלים, אלא משמשת בעיקר פלטפורמה למוכרים. אמזון מגדירה את שיטת המכירה בישראל Fulfillment By Merchant, או FBM. זו שיטה שבה המוכר אחראי על האספקה ללקוח (אחסון ושילוח), זיכויים והחזרת מוצרים - לפי מדיניות ההחזרות של אמזון. זאת, בניגוד לשיטת Fulfillment By Amazon, או FBA, שבה אמזון אחראית על כל שרשרת האספקה ללקוח. לכן רגולציות במדינות אחרות עלולות לפגוע באפשרות היצוא לכאן. 
 
בני בוחניק, מומחה לקניות ברשת ומנהל קבוצת "כזה אני רוצה" העוסקת בקניות באמזון מסביר: "יש מהלך כרגע של אמזון לשמור את הסחורה בתוך אותה מדינה בלבד. חלק נובע מרגולציות מקומיות של מדינות באירופה ובארה"ב - שאומרות לשמור מוצרים חיוניים בתוך המדינה ולא לייצא. בנוסף, עלויות המשלוח האוויריות קפצו בצורה דרמטית בחודש האחרון בשל המשבר. בוטלו קווי תעופה רבים ששימשו גם למסחר, ולכן ככל הנראה בוטל המשלוח חינם".