פסק דין מגן על שותפים מפני עושק

יום ב', 12 באוגוסט 2019

 

פסק דין תקדימי שיכל לגעת במקרים רבים של   Exit  מגן על זכויות שותף בכיר בחברה שוויתר על מניותיו בה בלי שידע כי היא עומדת למכירה על ידי שותפיו.

חמש שנים אחרי ה-Exit ב-220 מיליון דולר: משה בן אבו, אחד ממייסדי חברת הסייבר CYVERA, יקבל משני שותפיו עשרות מיליוני שקלים בגין עסקת המכירה של חברת הסייבר הישראלית לענקית אבטחת המידע האמריקאית פאלו אלטו בשנת 2014.

בימים  אלה קבע שופט בית המשפט המחוזי בתל-אביב, מגן אלטוביה, כי שני שותפיו של בן אבו עשקו אותו והפעילו עליו מניפולציות פסולות, שבסופו של דבר הכריחו אותו לוותר על מרבית זכויותיו בחברה, שאת המוצר העיקרי שלה הוא הגה ויזם בעצמו.

שלושת המייסדים של CYVERA, בן אבו, נתנאל דוידי ואורי אלטר, חברו ב-2011 להקמת מיזם בתחום אבטחת מידע והסכימו לחלק ביניהם באופן שווה את הון המניות של החברה. שלוש שנים מאוחר יותר, בעקבות אי הבנות עם שותפיו, חתם בן אבו על שני מסמכי ויתור ומכוחם החזיר לחברה 95% ממניותיו.

מספר חודשים לאחר מכן הושלמה עסקת המכירה של CYVERA  לפאלו אלטו תמורת 220 מיליון דולר. שני שותפיו של בן אבו זכו ב-28.5 מיליון דולר כל אחד ואילו הסכום שקיבל בן אבו, מי שהגה ופיתח את המוצר של החברה,  עמד על 1.5 מיליון דולר בלבד.

בן אבו לא הרים ידים, וכשנה לאחר השלמת העסקה הגיש, באמצעות עורכי הדין דני כביר, ערן פרזנטי ונאור וקנין ממשרד מ. פירון ושות', תביעה על-סך 60 מיליון שקל נגד דוידי, אלטר ופאלו אלטו. 

 בפסק דין תקדימי השופט קבע כי כתבי הוויתור עליהם חתם בן אבו בטלים, כיוון שהם נחתמו תוך ששני שותפיו עושקים אותו. אלטוביה חייב את אלטר ודוידי להעביר לבן אבו את התמורה העודפת שקיבלו בעיסקת המכירה לפאלו אלטו, שנבעה מגידול החזקותיהם בעקבות חתימת הוויתור של בן אבו.

היקף הסכום שעל השותפים אלטר ודוידי להעביר לבן אבו טרם נקבע ועדיין לא ידוע. בין היתר הוא תלוי בשערי מניית פאלו אלטו ופוטנציאל הגידול של החברה.