שותפות אסטרטגית בתכנון הגנת סייבר לרכב

יום ג', 4 באוגוסט 2020

חברת הסטארטאפ הישראלית סייבלום (Cybellum), המפתחת פתרונות להערכת חשיפה לסיכוני סייבר ברכב, מדווחת על שותפות אסטרטגית עם מעבדת החדשנות של קבוצת רנו-ניסאן-מיצובישי בתל-אביב. השתיים ישתפו פעולה בפיתוח טכנולוגיות הגנת סייבר חדשניות שיוטמעו בשוק הרכב, זאת, לאחר הוכחת היתכנות ((POCמוצלחת של הטכנולוגיה של סייבלום, שבוצעה במסגרת פעילותה מול המעבדה.

קבוצת הרכב פועלת בארבעה תחומי חדשנות מרכזיים במטרה לפתח את תחבורת העתיד: רכב חשמלי, רכב מחובר ושירותים מחוברים, רכב אוטונומי, ושירותי ניידות חדשים. כחלק מהמערך הזה, אחד התחומים בהם מתמקדת המעבדה בתל-אביב הוא הגנת סייבר.

"במעבדה אנו בוחנים גישות חדשניות לפתרון הבעיות החשובות ביותר בתעשייה שלנו, בהן הגנת סייבר", אמר אטיאן ברבייה EtienneBarbier, מנהל מעבדת החדשנות של רנו-ניסאן-מיצובישי בתל אביב. "ניהול אבטחת תוכנה כבר אינו בגדר אופציה עבור יצרני הרכב. בעתיד, תוכנות יפעלו באופן אוטונומי לחלוטין, וידעו לבדוק ולתקן את עצמן. הצוות של סייבלום פיתח את עקרונות היסוד לטכנולוגיה הנחוצה כדי להפוך את העתיד הזה למציאות."

"כיום, הערכת הסיכונים בתעשיית הרכב מתנהלת ברובה באופן ידני או תוך שימוש בכלים אוטומטיים אך ברמת רכיב אחד בלבד. מאחר שבימינו, הרכב מהווה מערכת מאוד מסובכת הכוללות מעל מאה רכיבים מורכבים, ומערך עשיר של חיבורים פנימיים ביניהם, מתודולוגיה ידנית שכזו לא עומדת בקנה אחד עם אסטרטגיית הגדילה של חברות הרכב ומספקת רק מידע חלקי לגבי חולשות הסייבר הפוטנציאליות ברכב.

שיתוף הפעולה האסטרטגי בין סייבלום ומעבדת החדשנות של קבוצת רנו-ניסאן-מיצובישי יתמקד בהערכת סיכונים ברמת הרכב כמכלול, על בסיס ארכיטקטורת מודל הרכב, ועל בסיס החיבורים בין רכיבי התוכנה והחומרה ברכב."

מעבדת החדשנות של קבוצת רנו-ניסאן-מיצובישי (Alliance)בתל אביב פועלת לקידום תחבורה חדשנית, ומתמקדת בתחום החיישנים, אבטחת סייבר, דאטה ובינה מלאכותית (AI). משימת המעבדה היא לזהות ולבדוק טכנולוגיות ישראליות שיכולות להשתלב במכוניות ושירותים עתידיים של החברות בקבוצת הרכב.

המעבדה משתפת פעולה עם סטארטאפים בישראל באמצעות עבודה משותפת על אבות-טיפוס. נכון להיום, היא הובילה יותר מ-15 פרוייקטים של שיתוף פעולה ובדיקות היתכנות (POCs)עם סטארטאפים ישראלים. המעבדה ממוקמת בפארק עתידים תל-אביב ומפעילה במקום מתקן ייחודי בשטח 1600 מ"ר המספק לסטארטאפים חלל המותאם לבדיקת טכנולוגיות על גבי רכבים אמיתיים, כמו גם צוות מהנדסים ומומחים שיושבים בישראל באופן קבוע. מאז פברואר 2018 המעבדה פועלת במסגרת תוכנית המעבדות הטכנולוגיות של רשות החדשנות הישראלית.