המתח גובר לקראת מכרז צה"ל לדור החמישי

יום ג', 3 באוגוסט 2021

 

המתח גובר לקראת מכרז צה"ל לדור החמישי בסלולר.
אף שהמכרז טרם פורסם כבר ישנן הערכויות:
 
במכרז כרגע מסתמנות ארבע קבוצות: פלאפון תתמודד עם אלביט, אריקסון וחברת HSL, שהיא במקור חברת צופן של יוצאי מערכת הביטחון; הקבוצה השנייה היא מוטורולה ביחד עם פרטנר ואריקסון; הקבוצה השלישית היא של אלתא-נוקיה וסלקום; והקבוצה הרביעית היא כאמור סלקום ביחד עם נוקיה.
 
מכרז צה"ל לדור החמישי המסתמן הוביל את סלקום להחלטה על התמודדות כפולה - פעם אחת באופן עצמאי כשהיא נתמכת בנוקיה, ופעם שנייה כצלע השלישית בקבוצה שמורכבת מאלתא ומנוקיה.
 
כעת מחכים כולם להחלטת צה"ל, כאשר מוקד העניין הוא בשאלה האם יפרסם את המכרז וינהל אותו בצורה שקופה ופתוחה - או שילך על ספק יחיד ויענה להצעה של מוטורולה לבצע אינטגרציה מרשת הדור הרביעי שהיא מתפעלת עבור צה"ל לדור החמישי.
 
בכירים בחברות הסלולר מבקשים הבהרות מדוע יש צורך בתעשיות הביטחוניות במסגרת המכרז, שכן מלבד ההיכרות שלהן עם מערכת הביטחון, מקצועית התרומה וההבנה שלהן בדור החמישי פשוט לא קיימת.
 
בקרב חלק מאנשי מקצוע בתחום הסלולר, הדעה המקצועית היא שהיה טוב אילו צה"ל היה בכלל מוציא את הפרויקט למיקור חוץ ולתפעול אצל אחת מחברות הסלולר, במקום לנהל אותו בעצמו. בבסיס התפיסה הזו עומד הרעיון שהדור החמישי בסלולר מאפשר לגוף עצמאי גדול (כמו צה"ל למשל) ניהול עצמאי של הרשת מרחוק, מבלי שהוא יידרש לתפעל בעצמו אתרי רדיו, ליבת רשת, נתבים וכו' - תחומים שהצבא לא מכיר ולא אמור בכלל להתעסק בהם, שלא לדבר על נושא העלות והחיסכון.