אתגרים שמנהלי מערכות מידע (CIO) חייבים להתגבר עליהם

יום ד', 2 בדצמבר 2020

 

 

מאת: משה שובה

מנהל בכיר בקבוצת הפריסיילים של Dell Technologies

 

הלחץ הכלכלי כתוצאה מהמגפה מביא לכך שמנהלי חברות נאבקים על הרלוונטיות שלהחברות שלהם - מנהלי מערכות המידע (CIOs)מחזיקים במפתח לכך. הסיבה היא שכיום, היתרון התחרותי של ארגון נקבע ישירות על ידי המהירות שהוא הופך את הנתונים שלו לתובנות משמעותיות המניעות את התוצאות העסקיות. למעשה, הגורל של העסק טמון בנתונים שלו ובעיקר בשימוש שנעשה בהם.

העשור הנוכחי, שנקרא גם "עשור הנתונים", מציב אתגר לא פשוט למנהלי מערכות המידע – בעוד כמות הנתונים ברחבי העולם צפויה להגיע עד שנת 2025 ל-175Zettabyte , בפועל פחות מ-0.5% מהם מנותחים - דבר המוביל למסקנה כי יש עודף נתונים שנמצאים באפלה ולרוב הולכים לאיבוד.

במציאות, הארגונים צוברים יותר ויותר נתונים אך אין ביכולתם לרתום את התובנות מהם לטובת צרכיהם העסקיים. על פי מחקר של פורסטר, למעלה מ-33% ממקבלי ההחלטות בתחום ה-IT  מתייחסים לאיסוף וניהול הנתונים כ"אחד האתגרים הגדולים ביותר שלהם". ארגונים רבים מבינים כי הגישה לנתונים איכותיים מאפשרת חוויות טובות יותר ללקוחות פרטיים ועסקיים, וכי מימוש מלוא הפוטנציאל של הנתונים חשוב כדי להשיג יתרון על פני חברות אחרות.

אתגרים אלה מהווים גם הזדמנות, מנהלי מערכות המידע מתמודדים מול פרויקטים רבים כשלפניהם בחירה קריטית בפרויקטים הנכונים שיקדמו את החברה, זאת בעוד רבים מהם גם מוקפאים עקב אי וודאות כלכלית. עסקים יכולים לאמץ את עתידם הדיגיטלי, להאיץ את מעגל החדשנות וליצור בידול תחרותי, אם הם ישכילו לעמוד בשלושה אתגרים מרכזיים.

ניהול נתונים: אפל, מבוזר ומגוו ן- מרבית הנתונים המאוחסנים אינם בשימוש

למרבה הצער, הגישות של ניהול הנתונים כיום אינן מצויידות בכדי לעמוד בצרכים של "עידן המידע" או יותר נכון "עידן הנתונים"

מנהלי מערכות המידע צריכים להפיק מידע מתוך מאגר גדול מאוד של נתונים במקום לעשות את ההיפך – לסרוק את כל הנתונים במהירות ולהסיר את אלה שאינם רלוונטיים לארגון. כל זאת בזמן  שהם מנסים לצאת מאסטרטגיות של מאגרי נתונים מרוכזים.

בכל שנייה מתחברים לאינטרנט  127 מכשירי קצה חדשים וכפי שמעריך גרטנר – עד שנת 2025,  75% מכל הנתונים שמייצרות חברות הענק ייווצרו ויאוחסנו במכשירי הקצה - ובעוד מספר מכשירי הקצה שמייצרים נתונים גדל, אסטרטגיות ריכוז הנתונים שמעבירות את הנתונים לענן פשוט לא עומדות ביכולת לשמור על הדרישות לפעולות בזמן אמת.

בינתיים, מרבית הנתונים המאוחסנים אינם בשימוש, הם נאספים ומועברים בתוך כלל הנתונים - אך הם אף פעם לא משמשים ליצירת תובנות עסקיות כלשהן. מדובר בנתונים אפלים וצמיחתם מדגימה את האתגר והמאבק של החברות לרתום את הערך של הנתונים לטובתן.

למצוקה זו ניתן להוסיף את הדרישה החדשה להגדיר את הנתונים "בזמן אמת". הדרישה הזאת מדגישה בצורה חזקה יותר את האתגר של ניהול הנתונים, במהלך 5-10 השנים הבאות. על פי מחקר פורסטר, אנליסטים צופים כי בין השנים 2019 ל-2024, ארגונים ישלשו את כמות הנתונים ה"לא מובנים" שלהם עם נתונים מורכבים יותר - וכך אור הזרקורים בחברות עובר למנהלי מערכות הנתונים.

למורכבות ההולכת וגוברת הזאת יש השלכות על עמידה ברגולציה ובאבטחת המידע. בעולם שהולך ונהיה מחובר יותר, עם כמות גדלה של מכשירי קצה, יש אפשרויות רבות להתקפות סייבר- אותן בהחלט ראינו קורות השנה בחסות הקורונה, עם המעבר לעבודה מהבית. לכן עסקים צריכים לשמור על ציות לכללי האבטחה, בייחוד כאשר יש שינויים מהירים בתצורת העבודה בחברה.

מנהלי מערכות המידע יכולים לחשוב ולעצב מחדש את מערך ניהול הנתונים כך שיתאים יותר ל"עידן הנתונים" על ידי נקיטת כמה פעולות מרכזיות. ראשית, ליצור גישה קלה לנתונים עסקיים כך שצוותים יוכלו למצוא נתונים איכותיים הדרושים להם בכדי לבצע את תפקידם; שנית, מתן גישה נוחה למהנדסי נתונים ומדעני נתונים לכלים הדרושים להם בכדי לספק תובנות עסקיות בעלות ערך; ולבסוף, פריסה וניהול של נתונים, יישומים ותשתיות בצורה עקבית בין כל צוותי ה-ITוהמשתמשים.