מתנות לחג - עובדי היי-טק בשורה הראשונה

יום ה', 20 באוגוסט 2020

מי מורווח ומי מקופח במתנות/שי לתקופת החגים?

חברת עוקץ מערכות המתמחה בתחומי משאבי אנוש וניהול וניתוח נתונים שוב מגלה את הידוע כי טוב לעבוד בהיי-טק.

כך גם מראה הסקר המסורתי של חברת "ועדים" המלווה את העובדים בארועים ופועלת במשך שנים רבות וכן של מועדון צרכני היי-טק הייטקזון.

בצד המרוויח מסתבר כי השנה יקבלו עובדי הפיננסים כמו חברת ההשקעות פסגות שי בשווי של 1200  שקל (הכפלה לעומת אשתקד) כך גם עובדי איי.אר.אי טכנולוגיות לאומי שוקי הון ודומותיהן.

בממוצע כולל חברות סטארט-אפ יקבל כל עובד בהיי-טק שי של 450 שקל לעומת 400 שקל אשתקד, עליה של 13 אחוז.

הנהלות חברות רבות מעדיפות לחלק מתנות של ממש במקום כסף ומסבירות זאת ב"עודפים" עקב "חיסכון" שהושג בהעדר ארועי קיץ שהיו נוגסים בהקצבות ההנלות וועדי העובדים לתחום  של מתנות ורווחה.

במבט על השי לעובדי החברות האחרות במשק - להוציא היי-טק רואים ירידה בשי לרמה של 200-400 שקלים לעובד  שמשמעותה התכווצות בתחום זה של 20-45 אחוז.

הירידה בגובה השי מוסברת בכך שמשבר הקורונה נתן אותותיו גם בכל הקשור למתנות החג. לצד מאות אלפי ישראלים שעדיין מחוסרי עבודה ואין מי שיעניק להם שי לחג, ניכרת ירידה של קרוב ל-50% בשווי המתנות שיקבלו מי שנותרו במעגל העבודה (בחברות לא מאוגדות).

כך למשל, עובדי ענף המסעדנות יקבלו לחג מתנה בשווי ממוצע של 130 שקל בלבד בהשוואה ל-250 שקל בשנה שעברה. כך עולה מנתונים עדכניים של חברת עוקץ מערכות, המתמחה בפיתוח מערכות לניהול ולחישוב שכר, 

משבר הקורונה נתן אותותיו גם בכל הקשור למתנות החג. לצד מאות אלפי ישראלים שעדיין מחוסרי עבודה ואין מי שיעניק להם שי לחג, ניכרת ירידה של קרוב ל-50% בשווי המתנות שיקבלו מי שנותרו במעגל העבודה (בחברות לא מאוגדות).

כך למשל, עובדי ענף המסעדנות יקבלו לחג מתנה בשווי ממוצע של 130 שקל בלבד בהשוואה ל-250 שקל בשנה שעברה. כך עולה מנתונים עדכניים של חברת עוקץ מערכות, המתמחה בפיתוח מערכות לניהול ולחישוב שכר, ושל מועדון הייטקזון.

הסיכום הוא שבתעשיית הפיננסים, השווי הממוצע לשי הוא 450 שקל ו-680 שקל. כך לפי סקר שכלל 278 חברות לא מאוגדות במגזר הפרטי, עם יותר מ-9,5000 עובדים בסך הכול.  אחריהם עובדי ההייטק, לפי סקר עוקץ מערכות, עם ממוצע של 450 שקל. במסחר ושירותים 280 שקל, במעבדות סלולר 240,  בתעשיית המתכת 210, במוסכים 200, בענף המזון 180 ובין האחרונים ברשימה - בענף הסיעוד מקבלים 120 שקל בלבד.