הממשלה הבאה תקבע שינויים בתחום התקשורת באינטרנט

יום ב', 25 בינואר 2021
 
 
במשרד התקשורת מכינים חבילה של תיקונים שתובא להכרעת הממשלה החדשה שתיבחר.
 
 
משרד התקשורת קרוב לפרסום שימוע בנושא ביטול הפיצול באינטרנט בין ספק לתשתית. על-פי הערכות, המשרד מתכנן שינויים במדיניות, וזאת לאחר שבשימוע קודם שפרסם התברר כי המציאות יותר מורכבת ממה שחשב, לאחר ששמע את ספקיות האינטרנט (בעיקר הקטנות) שהביעו חשש כבד מכך שבזק והוט יקבלו רישיון אינטרנט, אך במקביל הבעיות בשוק הסיטונאי יישארו על כנן.
 
השאלה המרכזית שעמדה בפני המשרד היא כיצד להבטיח שמתן רישיון ISP לבזק והוט יאפשר לספקיות הקטנות להמשיך ולפעול בשוק הסיטונאי, כלומר כיצד הן ישרדו בשוק שבו בזק והוט מספקות חבילת אינטרנט תחרותית מלאה הכוללת תשתית וספק.
 
 
בשימוע הראשון המשרד התמודד עם הבעיה בכך שתכנן לאסור על בזק והוט למכור חבילות אינטרנט במשך שנה שלמה, כך שרק ספקיות האינטרנט יוכלו למכור חבילות. הרישיון לאספקת אינטרנט אמור היה להינתן לבזק ולהוט אחרי שנה של התארגנות של כל השוק.
 
על-פי הערכות, במשרד שוכנעו כי הספקיות הקטנות תלויות לחלוטין במכירה של חבילה משולבת בבזק, מה שקרוי "בנדל הפוך", וכי בכל מקרה אין בכוחן מספיק משאבים כדי לפנות ללקוחות באותה שנת התארגנות ולהעביר אותם אליהם במסגרת של חבילה מאוחדת שהספקיות ימכרו במסגרת השוק הסיטונאי.
 
בנוסף התעוררו טענות מצד בזק והוט כי שנה של התארגנות שבמהלכה אוסרים עליהן למכור חבילות אלא רק תשתית בלבד, כאשר את הקישוריות לאינטרנט הלקוחות יצטרכו לרכוש בנפרד מהספקיות, תוביל לכאוס אדיר בשוק שיגרום נזק כבד לצרכנים.
 
המשרד הבין שעליו להותיר את "הבנדל ההפוך", כך שהספקיות יוכלו להמשיך ולמכור דרך בזק ובמקביל להתארגן לקראת מעבר לפעולה במסגרת שוק סיטונאי.
 
עוד נודע  כי במשרד התקבלו בהבנה הטענות כי הספקיות הקטנות מתקשות לפעול במסגרת השוק הסיטונאי, וכי יש לערוך שינויים שיבטיחו כי בזק והוט יספקו שירותים דומים לאותם לקוחות כפי שהם מספקים ללקוחות שלהם. 
הבעיה הגדולה בעקבות המהלך היא שהוא פוגע קשות בהיערכות של בזק לפרויקט הסיבים. בזק ניסתה להחריג את הסיבים שלה כך שלפחות על גבי הסיבים היא תוכל לספק אינטרנט מלא ואחוד, ואילו על רשת הנחושת ימשיך המודל המפוצל, אבל ככל הידוע המשרד לא מתלהב מכך ורוצה לוודא שהשוק הסיטונאי על גבי הסיבים עובד היטב עוד לפני שבזק מספקת ישירות אינטרנט.