שרשרת האספקה של החיסונים - צל"ש לענפי הלוגיסטיקה

יום ה', 7 בינואר 2021

לצד קופות החולים שנערכו  במקצועיות למבצע החיסונים הגדול נגד הקורונה כולל בניית מערך מחשוב מתקדם ומעקב - בולטת ההצלחה של מפעילי הלוגיסטיקה המורכבת בפרויקט ענק זה.

כאן היו ויש אתגרים מורכבים:
 
הלוגיסטיקה: כל חיסון דורש תנאים משלו.
כל אחד מהחיסונים דורש מערך לוגיסטי שונה, שכולל קירור, שינוע ודאגה לתוקף החיסונים, במיוחד לאור העובדה שהחיסונים לא יגיעו בבת אחת והמנות יתנות בפערי זמן שונים. 
 
החיסון של פייזר מציב כנראה את האתגר הלוגיסטי הגדול ביותר, שכן יש מעט מאד  מקררים המאפשרים תנאי אחסון במינוס 70 מעלות עד להגעה לקופות החולים. 
 
מפעילי הלוגיסטיקה עצמם הקדימו בהרבה את הממשלה.עד מועד חתימת ההסכם עם פייזר, ישראל לא כתבה תוכנית מסודרת לשינוע והפצה של חיסונים בקירור עמוק, ולא נערכה לאירוע מבחינת רכש והכשרת כוח-אדם. "אם משווים זאת לארה"ב, שבנתה מערך הפצת חיסונים ב-12 מיליארד דולר, זה די מפחיד. הוכח שככל שהחברות ייקחו על עצמן יותר אחריות למערך ההפצה בישראל, כך יהיה למדינה קל יותר.
 
אתגר נוסף הוא מערכות המידע. "לחברות כמו פייזר ואסטרהזנקה יש חיישנים שמדווחים להם כאשר דלת המקרר נפתחת צריך לוודא מי התחסן, מתי מזמינים אותו שוב, איך עוקבים אחרי תופעות לוואי אפשריות וצריך לוודא ששומרים לו עוד מנה של אותה חברה. למרות שהמובילים והמאחסנים כמו גם  קופות החולים לא תודרכו לגבי התפקיד שלהן בכל הסיפור הןמ פועלותבהצלחה מרשימה.
 
לצד הקליטה היעילה של המשלוחים על ידי חברת ממ"ן  שני הגורמים הפרטיים העיקריים האחראים על לוגיסטיקה של תרופות מורכבות בישראל הן סל"א של טבע, וחברת נובולוג, שכבר רכשה כמות גדולה של מקפיאים. גורם נוסף  רלוונטי הוא חברת שראל, חברת הרכש וההפצה של בתי החולים בישראל. אך כאמור בסיכום 2020 ותחילת 2021 הוכח כי הענף הלוגיסטיקה מצטיין בכל נושא שרשרת האספקה של החיסונים.