מיקרוסופט ישראל בשירות המלחמה בדאעש בעירק

יום א', 29 באוגוסט 2021
בינה מלאכותית מבית מיקרוסופט ישראל מחקר ופיתוח, המסייעת לניתוח ארכיוני וידאו, עזרה לאו"ם לזהות יותר מ-1,400 פעילי דאעש החשודים בפשעים נגד הקהילה היזידית בצפון עיראק. 
 
בין השנים 2014-2017 דאעש ביצעה עבירות חמורות של חוקי זכויות האדם הבינלאומיים, המשפט הפלילי הבינלאומי ומשפט ההומניטרי הבינלאומי. זה מה שהוביל בשנת 2017 את ממשלת עיראק לקרוא לקהילה הבינלאומית שתסייע להבטיח שפעילי דאעש יישאו באחריות.
 
מועצת הביטחון באו"ם הקימה אז צוות חקירה שיהיה אחראי על איסוף, שימור ואחסון ראיות בעיראק - שיוכיחו קיום של פשעי מלחמה, פשעים נגד האנושות ורצח עם שבוצעו בעיראק. לצוות קוראים UNITAD, צוות החקירות של האו"ם לקידום האחריות לפשעים שבוצעו על ידי דאעש (ר"ת: Investigative Team to Promote Accountability for Crimes Committed by Da’esh).
 
בצוות הבינו שיש להם כמויות אדירות של ראיות שצילם ארגון הטרור בעצמו לצורכי תעמולה. אלא שבסרטונים לא ניתן לבצע חיפוש מבוסס טקסט פשוט - נדרשה היכולת לחפש את המטא-נתונים מסרטונים - משמע, פנים של אנשים, חפצים, מושגים מדוברים ועוד. כדי להשיג את הנתונים, החליטו בצוות המיוחד להושיב קבוצת חוקרים, שיצפו בסרטונים - שיטה שהוכחה מהר מאוד כלא יעילה והובילה אותם לחפש פתרון טכנולוגי שיסייע במשימה.
 
העיתון "גלובס" מספר כי החוקרים בצוות המיוחד ביצעו סקר שוק כדי למצוא את הטכנולוגיה שתעזור להם לעבד את העדויות בצורה יעילה ומהירה. במשך שנה, הם בנו מערכת לניהול ראיות מקצה לקצה בשם ELMS, או בשמה המלא: Evidence Lifecycle Management System. למעשה, בתוך המערכת הזו, שיתפו פעולה עם חברת מיקרוסופט, ובעזרת כמה טכנולוגיות שעברו אדפטציה לטובת השימוש של האו"ם, הצליחו לייעל את המערכת הזו. אחד מהכלים שייעלו את המערכת משמעותית הוא כלי של מיקרוסופט שפותח בישראל בשם Azure Video Analyzer for Media.
 
מדובר בטכנולוגיית בינה מלאכותית מבית מיקרוסופט ישראל מחקר ופיתוח המסייעת לניתוח ארכיוני וידאו, כפי שמסבירה שגיב בראיון מיוחד לגלובס, מנהלת קבוצת המוצר במיקרוסופט מחקר ופיתוח: "קח איזשהו קובץ וידאו, קובץ אודיו, תעלה אותו לענן, מאחורי הקלעים אנחנו מריצים אלגוריתמיקה מאוד עשירה שמבוססת machine learning, כ-30 מודלים שונים של בינה מלאכותית רצים ומעבדים את הקבצים האלה, שומרים אותם בענן ובעצם מאפשרים לייצא מתוך קבצי אודיו או קבצי וידאו תובנות". המערכת מזהה מילות מפתח, מיקומים, פרצופים, סצנות, רגשות, זיהוי נושאי שיחה, תמלול ותרגום אוטומטי ועוד.
 
"הפתרון נועד לכתחילה לתעשיית המדיה והבידור. הפתרון קיים בענן האז'ורי של מיקרוסופט והייעוד שלו זה לנתח תובנות מקבצי קול ו-וידיאו. כל ארגון המחזיק ספריות וארכיונים של וידיאו וצריך לשלוף מידע במהירות וביעילות - יוכל להשתמש בכלי הזה", אומרת שגיב. משמע - גם תעשיות כמו ערים חכמות ומצלמות שקיימות בכל מיני מקומות. לדוגמה - המערכת תדע לומר מי הם הסלבריטיז שהופיעו בסרט, מה הן מילות המפתח שהופיעו בסרט, מתי נשמע קול של פיצוץ, מתי היו מחיאות כפיים? איזה לוקיישנים הוזכרו שם? וכן הלאה. 
 
לפי דוח ההתקדמות של הצוות המיוחד של האו"ם מחודש מאי, זוהו עד כה 1,444 פעילי דאעש פוטנציאליים, כש-469 זוהו ככאלו שתקפו בעיר סינג'אר ו-120 בתקיפה על הכפר קוג'ו. וגם - זוהו 20 חשודים ברצח המוני בתיכרית. הממצאים מתבססים על כמויות מאגר נתונים אדיר: 34 אלף קבצי וידאו ו-175 אלף פרופילים של אנשי דעאש.