מצע השמרנים בבריטניה לבקרת האינטרנט

יום ג', 23 במאי 2017

ממשלת השמרנים  העומדת לפני בחירות כלליות עסוקה עתה - לצער כולנו - במתקפת הטרור האחרונה במנצ'סטר שגרמה ל-22 הרוגים ויותר מ-50 פצועים.

במקביל פרסמה המפלגה מצע מקיף, בטחוני, מדיני וכלכלי הכולל בין היתר גם התיחסות לבקרה ועידוד ההי-טק.

מסתבר כי ראש המפלגה תרזה מיי לא אוהבת את הטיפול במערך האינטרנט בבריטניה  - והיא רוצה לעשות משהו בנידון.  ואף שעיקר תשומת הלב הופנתה לחלקים על מיסוי וברקזיט, לשמרנים יש לא מעט לומר על משטור הרשת.

התפיסה הבסיסית של המצע השמרני אומרת שיש להביא לתאימות בין החיים הרגילים ובין החיים ברשת: מה שאתה לא יכול לעשות ברחוב, לא תוכל לעשות ברשת. כפי שאסור לפדופילים לאנוס קורבנות בקהילה, כך צריך להיות להם מסובך לעשות זאת באינטרנט.

יש בהצעות האלה כמה דברים חיוביים, כמו החיוב של חברות רשת למחוק ולהשמיד כל תוכן שכתב בן 18 ומטה על פי בקשתו, אבל את החלק הזה אפשר למצוא גם במצע של הלייבור. החלקים היותר מדאיגים הם אלה שמטילים על חברות רשת תשתית וספקי מידע הרבה יותר אחריות למשטר עצמי: לא רק מניעה של "תוכן קיצוני" אלא גם אילוץ של חברות הרשת לתת מקום לפרויקטי הממשלה נגד "תוכן קיצוני".

לצד תוכנית מקיפה לעידוד השקעות בהי-טק כדי לקדם את בריטניה למרכז ועלמי בתחום זה בולט גם הרעיון של הטלת מס על חברות טכנולוגיה כדי לממן קמפיינים שיזהירו מפני התנהגות מסוכנת ברשת. אחרי הכל, חברות הרשת עושות המון כסף מזדון של אנשים, משיימינג, וחוסר אחריות של חברי הרשת.