סכום של 100 מיליון שקלים להטמעת טכנולוגיות ייצור בתעשייה

יום ג', 23 ביוני 2020

עוד הבטחה  להקצאת כספים לקידום טכנולוגי בתעשיה -  אולי בתחרות ברשות לחדשנות...

הרשות להשקעות במשרד הכלכלה הודיעה עתה כי תקצה מעתה ועד סוף השנה סכום של 100 מיליון שקלים להטמעת טכנולוגיות ייצור בתעשייה ברחבי הארץ. במשרד רוצים לסייע לחברות לעבור מודרניזציה ושיפור בתהליכי הייצור, כדי להתמודד עם השלכות הקורונה. למעשה, מדובר בסיוע לאותם מפעלים לעבור טרנספורמציה דיגיטלית ולהיכנס לעידן התעשייה 4.0.

לצורך התכנית, הרשות חילקה את המדינה לשני אזורים: אזורי עדיפות לאומית יזכו לסיוע של 30% מהעלות ובשאר אזורי הארץ הסכום יעמוד על 20%. באזורי עדיפות לאומית, 20% יינתנו במקביל לביצוע שוטף של המעבר ובהתאם לעמידה באבני הדרך ובתכנית העבודה שאישרה הוועדה שתוקם מטעם הרשות, ו-10% הנוספים יועברו כ-"מענק בונוס", לאחר הגשת דו"ח ביצוע סופי ואישורו, ובכפוף לכך שהמבקשים עמדו בכל היעדים של תכנית העבודה. ביתר הארץ, בשלב הראשון יינתנו 15% מהסכום ו-"מענק הבונוס" יעמוד על 5%.

לפי ההבטחה, הסיוע יינתן בשני תתי מסלולים מהירים, ששניהם נמצאים תחת הכותרת  "ייצור מתקדם": במסגרת המסלול הראשי המפעלים יוכלו לקבל סכום של עד 750 אלף שקלים ובזה המשני – סכום של עד 200 אלף שקלים.

"מסלול 'ייצור מתקדם' מאפשר למפעלי התעשייה הרגילים לבצע קפיצת מדרגה בתהליכי הייצור שלהם. זוהי הזדמנות נדירה, שכן המסלול מיועד למפעלי תעשייה ברחבי המדינה כולה ואין כאן דרישות לייצוא, שקיימות במסלולים אחרים. מפעלים שיעברו לייצור מתקדם יפתחו יכולות להתמודדות עם תחרות ויעצימו את יכולתם לשרוד בגלי השינויים העוברים כעת על התעשייה. אני קורא ומבקש מהתעשיינים שרוצים ויכולים להעז ולהיכנס לתהליך של ייצור מתקדם. אנחנו נסייע כמיטב יכולתנו. אל תהססו, אל תבזבזו את ההזדמנות לחשוב אחרת".

ויש גם אזהרה: "מי שלא ינוע קדימה יישאר מאחור, וספק אם ישרוד ויצליח", סיכם ד"ר איצקוביץ'.