מפירות מלחמת טראמפ בסינים - גובר המחסור העולמי בשבבים

יום ה', 1 באפריל 2021
 
מאחר שהרוב המכריע של שבבים/מעבדים  - לצרכים שונים - מיוצרים במזרח אסיה ובמיוחד בסין אחד ה"פירות" של מלחמת טראמפ בסינים על איסוריה הוא המחסור העולמי בשבבים. הפגיעה איננה רק בתעשיית המחשבים והטלפונים למיניהם אלא גם בכל ענפי מכשירי החשמל והרכב.
 
סוכנות הידיעות רויטרס מדווחת שבין היתר מפעלים בדרום קוריאה כמו גם חברת עקב מחסור בשבבים
טסלה הסינית עוצרים את הייצור נוכח המחסור העולמי בשבבים. כך גם  ענף הרכב: פורד וניסאן הונדה
ו-GM מצמצמות ייצור.
 
"רוב המוצרים שלנו כבר שודרגו לשימוש בבתים חכמים, כך שכמובן אנחנו נדרשים להרבה מאוד שבבים", כך לפי יצרן מכשירי החשמל הביתיים רובאם, בהנגז'ו שבסין, המעסיק מעל 26 אלף עובדים. מנהל השיווק בחברה, דן יה, ציין כי בעקבות המחסור דחתה החברה בארבעה חודשים את הפצתו של קולט אדים חדשני. יצרנית שואבי האבק דרים טכנולוגי, הממומנת על ידי שיאומי, קיצצה בתקציב השיווק שלה ושכרה אנשי צוות נוספים רק כדי לנהל את הקשרים עם הספקים. לפי בכירים בחברה, דרים גם השקיעה "כמה מיליוני יואן" על מנת לבחון ייצור שבבים שעשויים לשמש כחלופות. 
 
על רקע המשבר, יצרניות רכב וציוד רפואי בארה"ב פנו באחרונה לממשל ביידן בבקשה כי יסבסד את הקמתם של מפעלים חדשים לייצור שבבים. "הבעייה היא שאפילו אם חסר לך שבב ששווה 10 סנט, אתה לא יכול למכור את המכונית שלך ששווה 30 אלף דולר", ציין האנליסט גאוראב גופטה, מחברת הייעוץ גרטנר, שצוטט ב-CNBC.
מציינים כי הפגיעה הקשה בשרשראות האספקה לא נולדה במגפת הקורונה, אלא עוד קודם לכן, בעקבות מדיניות הפרוטקציוניזם של ממשל טראמפ שהביאה להידוק הרגולציה על ענקיות טכנולוגיה סיניות, ובראשן וואווי ו-ZTE. כתוצאה, החברות הללו החלו לאגור את השבבים הנחוצים להן למכשירי סלולר דור 5 ושאר מוצרים. במקביל, נחסמה הגישה עבור חברות אמריקאיות לשבבים מתוצרת SMIC הסינית, זאת לאחר שהממשל הפדרלי הכניס אותה לרשימה השחורה.