נוכח מפולת התקשורת - הקלה למנויי סלקום ופלאפון

יום ד', 1 באפריל 2020
 
השערוריה שבהתמוטטות  התקשורת האינטנרטית ובכבלים לא מעוררת משום מה תגובות מצד משרד התקשורת והספקיות הגדולות. המזלזת העיקרית היא חברת הוט שגם מערך השירות/מוקדנים שלה קרס.
אבל יש גם קצת אור במינהרה זו. 
אחרי סלקום: גם פלאפון תאפשר גלישה חינם בשיחות וידיאו בזום וסקייפ.
נמסר כי  השימוש באפליקציות בשתי החברות לא ייחשב כחלק מחבילת הגלישה - בעיקר כדי לאפשר לילדים למידה מרחוק בלי חשש מחריגה שתעלה בתשלום נוסף, וכן על מנת להנגיש את הלמידה מרחוב גם למי שאין בביתו WiFi. המהלך מתבצע לאחר מאות פניות לחברות ולמפעילות סלולריות אחרות
 
פלאפון מוסיפה מוסיפה גלישה חופשית בשתי האפליקציות גם ללקוחות אשר אינם מנויים כלל על חבילת גלישה. מניסיון העבר, סביר שגם מפעילות הסלולר המתחרות יילכו בימים הקרובים בעקבות שתי החברות.
 
המהלך מתבצע לאחר מאות פניות שהגיעו לחברות - כמו למפעילות הסלולר האחרות - מתלמידים ומהורים על כך שתוכנות שיחות הווידאו "שותות" את חבילות הגלישה שלהם, מה שגורר הוצאות נוספות או מהווה חסם עבור הילדים לקחת חלק בלמידה מרחוק ובמפגשים חברתיים ברשת. אף שמחירי חבילות הסלולר צנחו בשנים האחרונות, מתברר כי מאות אלפי לקוחות בארץ מנויים לחבילות צנועות וזולות במיוחד, ולפיכך נמנעים משימוש בשירותי הווידאו.
 
מנתונים שהצטברו בשבועיים האחרונים בכל חברות הסלולר עולה כי למרות הבידוד בבתים, שמאפשר לכאורה שימוש ברשת ה-WiFi האלחוטית - הזינוק בשימוש ברשת הסלולרית באפליקציות הווידאו למיניהן מגיע לכ-50% (!) מכלל השימוש בחבילות הגלישה.
הסיבה לכך נובעת בעיקר מהעומס האדיר המוטל בימים אלה על הרשתות האלחוטיות בבתים, שנדרשות לעמוד בגלישה במקביל של כמה מבני הבית – ילדים והורים – ושל השכנים בסביבה הקרובה. האיטיות והשיבושים הנובעים מכך מחייבים את המשתמשים לעבור לגלישה סלולרית דרך הסמארטפון, שברוב המקרים מאפשרת עדיין שירות יציב ואיכותי.
מסקר שערכה בזק הרבה לפני משבר הקורונה עולה כי יותר מ-80% מלקוחותיה סובלים מבעיה באיכות קליטת ה-WiFi בבתיהם. בנוסף, למשקי בית רבים בישראל עדיין אין WiFi, או שהם מנויים על מהירות נמוכה במיוחד.