אתגר חברות ההי-טק של הנשיא ביידן

יום א', 8 בנובמבר 2020

מאת משה שלו עורך ראשי SoftNews

המדיניות הכלכלית, תומכת החדשנות, המחקר הסביבתי ואחר ופיתוח מדעי של הנשיא החדש ביידן  הובהרה על ידו לא אחת - אבל עכשיו היא תעמוד במבחן המציאות.

זמן קצר לפני הבחירות פרסם ביידן  מערכת הצעות כלכליות שמטרתן להגדיל את ההשקעה במחקר ופיתוח (מו"פ) ובטכנולוגיה "פורצת דרך" בהי-טק ובאנרגיה. עתה על ביידן לבטל את ההפחתה הקרובה של הוצאות המו"פ עליה החליט משטר טראמפ כך שיוכל לממשת את תוכניות הפיתוח ותעודד השקעה נוספת במו"פ.

ביידן מציין בצדק כי ההוצאות הפדרליות למו"פ פחתו בחמשת העשורים האחרונים, מכ -2 אחוזים מהתוצר המקומי הגולמי (תוצר) בשנת 1964 לכ- 0.7 אחוזים בשנת 2019.
 
ועתה כלכלנים מטעמו טוענים כי השקעה ציבורית גדולה יותר במו"פ בסיסי עשויה לסייע בהעלאת התפוקה. וצמיחה כלכלית.

ביידן הוא כבר מפשיל שרוולים. נקים מיידית צוות מקצועי למלחמה בקורונה, וצוות אחר יבחן את מדיניות המיסים, כמו גם כמו גם  שיפורים בביטוח הבריאות לאומי כולל, כהמשך למדיניות קלינטון ואובמה.

לפניו גם אתגר הטיפול בענקי ההי-טק ובענף זה כולו.
הנושא הגדול ביותר העומד בפני חברות טכנולוגיה ב"עידן" של הנשיא ביידן יהיה רפורמות בחוק ההגבלים העסקיים שנועדו לרסן את חברות הטכנולוגיה הגדולות ביותר.
 
דו"ח קונגרס שפורסם באחרונה הוא בן  449 עמודים מפרט את השימוש לרעה בכוח השוק על ידי גוגל, אפל, אמזון ופייסבוק ומבשר ככל הנראה  צרות העומדות בפני חברות הטכנולוגיה תחת ממשל ביידן וקונגרס בשליטת הדמוקרטים. הדו"ח שהורכב על ידי פאנל מוועדת השיפוט בבית, התווה מפת דרכים לקונגרס בכדי לבלום את הדומיננטיות של ארבע חברות הטכנולוגיה הגדולות במדינה.
 
בינתיים, משרד המשפטים האמריקני תחת הנשיא טראמפ הגיש בחודש שעבר תביעה בולטת נגד גוגל, והאשים את ענקית הטכנולוגיה בכך שהיא מחזיקה באופן בלתי חוקי במונופולים בפרסום תוך פגיעה בפרטיות  וחיפוש. התביעה הייתה שיאה של חקירה ארוכה בת יותר משנה של פרקטיקות נגד תחרות בחברה, והפרת חוק ההגבלים העסקיים חמורה בעולם הטכנולוגיה מזה עשרות שנים.
 
לא ברור עד כמה משרד המשפטים של ביידן יהיה מוכן ללכת מבחינת אכיפת מונופולים ורפורמות. ברוח של סובלנות ופשרה יהיה על הנשיא להתמודד עם הגישה האנטי מונופלית הקיצונית של  הסנאטורית הדמוקרטית אליזבת וורן ממסצ'וסטס.