משקפיים חכמים על פסי הייצור – שימושים אפשריים ופוטנציאל

יום ג', 24 באוגוסט 2021

 

מאת: אהרון לאוטמן*

הטרנספורמציה הדיגיטלית שכבשה בסערה את העולם העסקי, מחלחלת בהדרגה לעולם התעשייתי, אך עדיין לא כל הענפים נהנים מהטכנולוגיות החדשות. אחת הדוגמאות היותר בולטות היא הטכנולוגיה הלבישה שנמצאת על סף אימוץ המיינסטרים מזה זמן. סביבת העבודה שיצרה המגיפה, דחפה לקדמת הבמה טכנולוגיות דוגמת מציאות נעזרת (Assisted Reality) ולפתיחת יותר ויותר צורות שימוש חדשות ואף הדגימה את הפוטנציאל של מחשבים לבישיםו משקפיים חכמים, כגורם מניע לשיתוף פעולה בין צוותים מרוחקים.

בשונה מהמציאות הרבודה והמציאות המדומה, המציאות הנעזרת מתייחסת להקרנת מידע לתחום הראייה המיידי של המשתמש, וחשוב מכך, היא מתבצעת ללא ידיים, בעזרת משקפיים חכמים, המאפשרים להקרין היישר מול עיני המשתמש טבלאות, טקסט, תמונות וסרטונים, מבלי להפריע לראייה ההיקפית שלו.

כך לדוגמה, עובדים במגזר הלוגיסטי בלא מעט מקומות, עדיין עובדים בצורה אנלוגית (אם כי לעתים כזו המסתייעת באוטומציה), כאשר סחורות וחבילות מורכבות באופן מסורתי בעבודת יד. התוצאה עלולה להוביל לבעיות הנוצרות מטעויות אנוש, המתרחשות באופן טבעי. ניתן היה למנוע שגיאות כאלה באמצעות פתרונות חדשניים כגון: הכנסת קובוטים (רובוטים שיתופיים) לתמונה, או משקפיים חכמים מבוססי AR- באמצעותם ניתן לייעל תהליכים ולהגדיל את התפוקה.

תרחישי משתמשים

בקו הייצור

כשמדברים על קווי ייצור מדברים למעשה על מהירות, פרודוקטיביות, דיוק, תאימות ובקרת איכות - אותם תחומים בהם משקפי ה- ARהחכמים מספקים את מלוא הפוטנציאל שלהם. עם תחלופה גבוהה בכוח העבודה, עובדים חדשים חייבים להכיר במהירות את תחומי האחריות שלהם. כעת, יותר ויותר יצרנים, למשל בתעשיית הרכב, מסתמכים על משקפי ARחכמים כדי להעביר מידע חשוב לאזור הייצור המתאים בזמן אמת. פתרונות אלה תומכים בעובדים באופן משמעותי בכך שהם מאפשרים גישה למידע מפורט או להוראות באמצעות תצוגת המשקפיים החכמים. שימוש זה מקדם דיוק בייצור, עוזר למנוע שגיאות ומייעל את התהליך. פתרונות כאלה יכולים להגביר את היעילות בעבודה ועוזרים להימנע מתנועות לא טבעיות, כמו מבט על מסך מידע או מדריך.

לעבודות תחזוקה

טכנאי המבצע תחזוקה במכונה יכול לצפות בתרשים המכונה באמצעות משקפי ARחכמים. המשקפיים החכמים יכולים לתמוך בסביבת עבודה ללא ידיים, מבלי לעיין בתיעוד נלווה כלשהו. במקרה של ליקויים חריגים, ניתן לקרוא למומחה גם באופן וירטואלי בכדי לספק תמיכה מרחוק. זה יכול לחסוך לחברה להציב מומחה בכל מפעל ומפעלואף את הצורך להוצאות נסיעה ושהייה של מומחים למדינות שונות, במרחק של שיחת זום המומחה המרוחק יכול לראות את הבעיה, להסביר לטכנאי המקומי איך בדיוק לתפעל את התקלה וגם מלמד ומדריך את הטכנאי המקומי לפתרון תקלות דומות לבד בעתיד.

לניהול מלאי

בעת עריכת הזמנות במחסן, מידע חזותי מוצג מול עיניו של העובד. זה מביא מספר שיפורים בתהליך האיסוף לניהול מלאי אופטימלי, כולל אופטימיזציה של מסלול במפעל, או קריאה אוטומטית של ברקודים למסירה. הידיים של המקלט נשארות פנויות ואין לו צורך להתעסק עם ניירת ועם סימונים ואינו גורר טעויות אנוש של פיספוסים.

להכשרה וחינוך ללא תלות במיקום

קורסי הכשרה יכולים לכלול הרבה מאוד ארגון ותקציב מצד החברות, וזה יימשך בעולם שלאחר הקורונה. גורמים הכוללים נסיעות, לינה וקייטרינג מעלים את העלויות לעסק. כתוצאה מכך, קורסי הכשרה לרוב אינם מבוצעים מטעמי תקציב. בעזרת פיתרון ARניתן ליישם אמצעי הכשרה הרבה יותר בקלות ובגמישות. בעת שימוש במשקפיים חכמים, ניתן לחבר את המתאמן מרחוק למאמן באמצעות וידאו ושמע. לאחר מכן המאמן יכול לתת למתאמן הוראות ישירות בזמן אמת, מה שאפשרי באמצעות המצלמה המשולבת במשקפיים החכמים וחיבור WLANובלוטות' יציב.

(המאמר המלא מתפרסם במגזין "שרשרת האספקה" מחודש יולי. אהרון לאוטמן הוא  מנהל מכירות Dynabook ישראל)