המרוץ לפיתוח שיטת מעקב לגילוי נשאי קורונה

יום א', 13 בספטמבר 2020
 
האיכון על ידי השב"כ נכשל בישראל. מתפתח המרוץ לפיתוח שיטת מעקב לגילוי  נשאי קורונה.
 
מעקב אחר קשר בין אישי הוא דרך "ותיקה" לגלות מי עלול להיחשף למחלה על ידי שאלת מישהו חשוד  מי עוד היו בקשר איתו. הגרסה הדיגיטלית זהה למעשה לגישה המסורתית, אך  מומחים טוענים עתה שבמקום שאנשי מקצוע בתחום הבריאות ישאלו שאלות, הטלפון שלך שומר תיעוד אנונימי של האנשים איתם עברת דרכים באמצעות Bluetooth ואפליקציה ייעודית, והיא מאפשרת לך לדעת אם אתה צריך לעשות בדיקה.
 
מההתחלה, ממשלת בריטניה שמה את האפליקציה שלה במרכז אסטרטגיית המעקב שלה. גורמים רשמיים אמרו כי האפליקציה תהיה חיונית להתמודדות עם התפשטות ה- COVID-19 ולפתיחת המשק מחדש.
 
בתחילה בריטניה הלכה עם מודל ריכוזי לאפליקציה שלה, מה שאומר שכל הנתונים שנאספו דרך האפליקציה יועלו ויעובדו על ידי בסיס נתונים מרכזי. זה יאפשר איסוף של כמות מסוימת של נתוני בריאות הציבור, בניגוד למודל מבוזר, שכולל נתונים המאוחסנים במכשירים האישיים של אנשים ומעובדים באופן אנונימי לחלוטין רק בעת הצורך.
 
מומחי פרטיות הזהירו את הממשלה וממשלות אחרות שעבדו על פרויקטים דומים, כי המודל הריכוזי הוא סיוט בנושא פרטיות נתונים ואולי אנשים לא סומכים על האפליקציה, וכתוצאה מכך הם לא מורידים ומשתמשים בה. בינתיים, מומחים טכניים הצביעו על פגם גדול עוד יותר בגישה הריכוזית: המכשירים  של אפל לאפליקציות גרמו לכך שלא ניתן להעלות נתונים שנאספו ברקע באמצעות Bluetooth (חלק חיוני מאופן פעולת המעקב אחר מגע דיגיטלי) למסד נתונים מרוכז.
 
למעשה, הם אמרו כי האפליקציה שממשלת בריטניה בונה לא תפעל כראוי במכשירי אייפון.
 
אך גם כאשר אפל וגוגל פרסמו יחד פרוטוקול שיעזור לאנשים לבנות אפליקציות למעקב אחר מגעים מבוזרות שיפעלו כראוי בטלפונים, בריטניה לא שינתה את גישתה. היא אמרה כי אפל וגוגל יאטו אותה, והיא הקדימה ניסויים והבטיחה שהתוכנה שלה תהיה זמינה לציבור הציבור בתוך שבועות.
 
עד אמצע יוני נדרשה לממשלה להכיר בפומבי שניסיונה נכשל וכי הגעת האפליקציה אינה קרובה. לבסוף היא עברה להשתמש במודל המבוזר של אפל וגוגל, ואמרה שהאפליקציה תהיה זמינה בהמשך השנה, אולי עד חורף.
 
בינתיים, מדינות אחרות בנו אפליקציות משלהן למעקב אחר קשר, כולל אירלנד, שהזמינה את חברת התוכנה המקומית NearForm לעבוד עליה. החברה החלה לעבוד על מעקב אחר קשר כבר במרץ, והתמקדה בתחילה בבניית אפליקציה מרכזית, אך היא עברה להשתמש בשירות של גוגל ואפל ברגע שהוא זמין.