מענקים להשקעות לייעול צריכת האנרגיה

יום ו', 2 באוקטובר 2020

המסלול להפחתת פליטות גזי חממה והתייעלות באנרגיה: 

סכום סיוע מזערי שאינו עונה על הצרכים: נדרשו שלושה משרדים - המשרד להגנת הסביבה, משרד הכלכלה ומשרד האנרגיה - כדי שמפעלי תעשייה, עסקים קטנים ובינוניים ורשויות מקומיות יזכו למענקים בסך של כ-69 מיליון שקל עבור השקעות לייעול צריכת האנרגיה שלהן והפחתת פליטת גזי חממה.

 

השרה להגנת הסביבה, ח"כ גילה גמליאל: "אנו מוציאים לפועל את המקצה הרביעי בתוכנית המענקים, המיועדת לתמרץ השקעות לייעול צריכת האנרגיה והפחתת הזיהום של מפעלים, עסקים ורשויות. תוכנית זו תביא לחיסכון כספי בהיקף של מיליוני שקלים בשנה בהוצאות על דלקים וחשמל, תוך תעדוף התמיכה בעסקים קטנים ובינוניים ורשויות בדירוג חברתי-כלכלי נמוך. תוכנית זו מדגימה את הקשר ההדוק שבין סביבה, כלכלה וחברה, ואנו נמשיך לקדם מדיניות זו כפי שהתווינו בתוכנית ה'גרין דיל' לצמיחה ירוקה של המשק"

במסגרת התוכנית יחולקו מענקים, בשיעור של עד 20% ולא יותר מ-3 מיליון שקל מעלות פרויקט, בעבור החלפת טכנולוגיות ישנות, בזבזניות ויקרות במערכות חדשות וחסכוניות בתחומים שונים, כגון: תאורת פנים וחוץ, מיזוג אוויר, משאבות חום, מערכות אוויר דחוס, מכונות בתהליכי ייצור שונים ועוד. בנוסף, תינתן תוספת מענק של עד 3 מיליון שקל לפרויקטים אשר ישלבו טכנולוגיות ישראליות חדשות בתחומי ההתייעלות באנרגיה והפחתת גזי חממה.

שר הכלכלה והתעשייה,  עמיר פרץ: "פרויקט המימון הממשלתי  להפחתת פליטות גזים ומעבר לאנרגיה נקייה של חברות הוא הזדמנות. הזדמנות להפוך חברות  מזהמות לנקיות , יעילות ורווחיות יותר ולשפר את זיהום האויר בישראל ובכך לחסוך גם בחיי אדם".

הובטח כי סך המענקים הכולל לתוכנית הארבע שנתית עומד על כ-300 מיליון שקל, אשר צפויים להביא בשנים הקרובות למינוף השקעות בסך מוערך של כ-1.5 מיליארד שקל בהתייעלות אנרגטית והפחתת פליטות גזי חממה וזיהום אוויר.