תוכנת הריגול מתוצרת NSO הישראלית שימשה לפגוע בעיתונאים ובמנהיגים פוליטיים

יום ב', 19 ביולי 2021

 

תוכנת הריגול פגסוס מתוצרת קבוצת NSO הישראלית שימשה על מנת לקדם הפרות זכויות אדם ברחבי העולם בהיקף אדיר מימדים, כך עולה מתחקיר נרחב ביותר של דליפת יותר מ-50 אלף מספרי טלפון של מטרות פוטנציאליות למעקב. בין המספרים המופיעים שם: ראשי מדינות, פעילי זכויות אדם ועיתונאים – לרבות בני משפחתו של העיתונאי הסעודי שנרצח ג'מאל חשוקג'י.

פרויקט פגסוס הוא שיתוף פעולה פורץ דרך של יותר מ-80 עיתונאים מ-17 כלי תקשורת ב-10 מדינות, שתואמו על ידי ארגון Forbidden Stories, שמושבו בפריז, ואת התמיכה הטכנית לתחקיר העניקו מעבדות המחקר של אמנסטי אינטרנשיונל, אשר סיפקו בדיקות פורנזיות פורצות דרך למכשירים סלולריים, על מנת למצוא עקבות של תוכנות ריגול.

"פרוייקט פגסוס חושף את האופן שבו הרוגלה מתוצרת NSO היא הנשק המועדף על ממשלות דכאניות שמבקשות להשתיק עיתונאים, לתקוף פעילים ולרסק מחאות, תוך הצבת חייהם של אינספור בני אדם בסכנה", אמרה אנייס קלמאר, מזכ"לית אמנסטי אינטרנשיונל.

"התגליות שבתחקיר מפרקות לחלוטין כל טענה מצד NSO שלפיהן המתקפות הללו הן נדירות ומבוצעות על שימוש פרוע לרעה בטכנולוגיה מתוצרתה. בשעה שהחברה טוענת שהרוגלה מתוצרתה משומשת רק למטרות לגיטימיות של חקירות למאבק בטרור ובפשע, מאוד ברור שהטכנולוגיה מתוצרתה מקדמת פגיעה שיטתית. הם מציירים תמונה של פעילות לגיטימית, בשעה שהם מרוויחים מהפרות נרחבות של זכויות אדם".

"באופן ברור מאוד, הפעולות הללו מעלות שאלות גדולות יותר לגבי היעדר הפיקוח והרגולציה המקיפים שיצר אווירת הפקרות שכוללת פגיעה תדירה בפעילים ובעיתונאים. עד אשר החברה עצמה ותעשיית הסייבר כולה יוכלו להוכיח שהן מסוגלות לכבד את זכויות האדם, חייבת לחול הקפאה מוחלטת של ייצוא, מכירה, העברה ושימוש בטכנולוגיות מעקב".

בתגובתה הכתובה שנשלחה ל-Forbidden Stories אומרת קבוצת NSO כי היא "מכחישה בתוקף… (את) הטענות הכוזבות" שבדיווח. עוד נכתב בתגובה כי הדיווחים של כלי התקשורת החברים בארגון מבוססים על "הנחות שגויות" ועל "תיאוריות בלתי מבוססות".

במוקד התחקיר עומדת רוגלת פגסוס מתוצרת קבוצת NSO הישראלית, שכאשר היא מותקנת בחשאי במכשיר הסלולרי של הנפגע מעניקה לתוקף גישה מלאה למכשיר: להודעות, לאימיילים, למדיה, למיקרופון, למצלמה, לשיחות ולאנשי הקשר. 

מהמידע שדלף ומתחקיריהם של כלי התקשורת, ארגון Forbidden Stories ושותפיו זיהו לקוחות פוטנציאליים של NSO ב-11 מדינות: אזרבייג'אן, בחריין, הונגריה, הודו, קזחסטן, מקסיקו, מרוקו, רואנדה, סעודיה, טוגו ואיחוד האמירויות. נראה שקבוצת NSO לא נקטה פעולות הולמות על מנת לעצור את השימוש בכלים מתוצרתה למען מעקבים בלתי חוקיים אחר פעילי זכויות אדם ועיתונאים, חרף העובדה שהחברה ידעה, או צריכה היתה לדעת, ששימוש מסוג זה נעשה.

cמהלך התחקיר עלו ראיות לפיהן גם בני משפחתו של העיתונאי הסעודי ג'מאל חשוקג'י סומנו כמטרות של רוגלת פגסוס לפני ואחרי רצח העיתונאי באיסטנבול ב-2 באוקטובר 2018 על ידי סוכנים סעודים, למרות הכחשות גורפות, חוזרות ותקיפות של קבוצת NSO. 

מעבדות המחקר של אמנסטי אינטרנשיונל הצליחו לבסס את הראיות לשימוש ברוגלת פגסוס שהותקנה בהצלחה, בין היתר, במכשיר הטלפון הסלולרי של ארוסתו של חשוקג'י, האטיס צ'נגיז, ארבעה ימים בלבד לאחר הרצח. 

במסגרת התחקיר זוהו עד כה לפחות 180 עיתונאים ב-21 מדינות שסומנו כמטרות פוטנציאליות לרוגלה מתוצרת NSO בין 2016 ליוני 2021, בהן אזרבייג'אן, הונגריה, הודו ומרוקו - מדינות שבהן המתקפות נגד התקשורת העצמאית הלכו והתעצמו. 

הממצאים שבתחקירים מצביעים, בין היתר, על ההשפעות בעולם האמיתי של המעקבים המקוונים הבלתי חוקיים: 

  • במקסיקו, מכשיר הטלפון של העיתונאי ססיליו פינדה, סומן כמטרה שבועות ספורים לפני הירצחו בשנת 2017. בפרויקט פגסוס זוהו לפחות 25 עיתונאים ממקסיקו שסומנו כמטרות לאורך תקופה של שנתיים. NSO הכחישה קשר למותו, גם אם מכשיר הטלפון שלו סומן ואם נאסף ממנו מידע. 

  • שימוש נעשה ברוגלת פגסוס גם באזרבייג'אן, מדינה שבה קיימים רק כלי תקשורת עצמאיים בודדים. יותר מ-40 עיתונאים מאזרבייג'אן סומנו כמטרות פוטנציאליות, לפי התחקיר. מעבדות אמנסטי אינטרנשיונל מצאו שמכשיר הטלפון הסלולרי של סווניץ וקיפקיזי, עיתונאי פרילנס של הערוץ העצמאי מיידאן TV, היה נגוע ברוגלה לפחות במשך שנתיים, עד מאי 2021. 

  • בהודו, לפחות 40 עיתונאים מכל כלי תקשורת גדול כמעט סומנו כמטרות פוטנציאליות בין 2017-2021. מבדקים פורנזיים גילו שמכשירי הטלפון של סידהרתא וראדארג'ן ו-MK ונו, מייסדי כלי התקשורת העצמאי The Wire היו נגועים בפגסוס עד יוני 2021.