בינה מלאכותית כבסיס לניהול ארגוני ועסקי משולב

יום א', 15 בנובמבר 2020

 

מאת: נועה אביגדור*

 

כמות עצומה של נתונים פנים וחוץ ארגוניים נוצרת בשגרה לאורך שרשרת האספקה של מוצרים ושירותים. בעבר נתונים אלה לא נוצלו בצורה מיטבית להפקת תובנות כשהם נוהלו בכלים מסורתיים או על ידי הגורם האנושי לבדו.

כיום, האינטיליגנציה המלאכותית (AI) המוטמעת במערכות ממוחשבות מסוגלת לזהות קשרים בין נתונים וללמוד באופן עצמאי על דפוסי התנהגות שונים ובכך להגדיל את יכולות האנליזה מעבר ליכולת והמסוגלות של בני האדם או כלים ממוחשבים בסיסיים.

תוך יישום כלים אלה ניתן להגדיל את היעילות התפעולית והתהליכית ולייצר שקיפות ותובנות לאורך כלל השרשרת משלב הייצור ועד הגעת המוצר או השירות ללקוח. 

מצויינות תפעולית בייצור

כלים מבוססי AIיכולים לחבר בין מספר בסיסי נתונים של הייצור והבקרה האיכות התוך תהליכית ולזהות דפוסים שונים מראש. באמצעות זיהוי דפוסים אלה ניתן להשפיע על יכולת החיזוי של הייצור ולהגדיל את התנובה לכל מנה ומנה. ניתן להתאים פרמטרים המשמשים לסיום שלבים תהליכיים או כאלה המשמשים מעברים בין שלבים תהליכיים. לחילופין ניתן לחזות תקלות בציוד ולייצר התראות לטיפול לפני שתקלה מכאנית או חשמלית מתרחשת ופוגעת במנה או חמור מכך בקמפיין ייצור מלא.

יכולת החיזוי בסופו של דבר מתורגמת לצמצום הזמן בו קווי הייצור מושבתים לטובת טיפול בתקלה, צמצום זמן השבת קו הייצור לתפקוד מלא ולהגדלת התנובה בקווים.

שילוב כלים מבוססי AIעם פלטפורמת IoT  יכל אף להיות מפתח למניעת טעויות אנוש ומינוף נתונים תפעוליים ויכולה לייצר תובנות אסטרטגיות ושיפורים עתידיים בתפוקה ובדיוק של הנתונים התהליכיים.

קיצור זמן תגובה בשילוח וניהול סיכונים

נראות End2End -  לאורך השרשרת מאפשרת לחברות ראייה רחבה על כל שלבי האספקה וכל התנועות הלוגיסטיות שביניהם ועל בסיס זה לקבל החלטות נכונות במהירות תוך קיצור זמן התגובה. חברות שיישמו כלים אלה מדווחות על קיצור זמן התגובה ממספר ימים לשעות בודדות. קיצור זמן התגובה יכול להתבטא בביצועים טובים יותר בשירותי שילוח ובמניעת פגיעה במוצרים הרגישים לתנאי סביבה כדוגמת טמפרטורה גבוהה, טמפרטורה נמוכה או לחות.

בשוק קיימים כלי AI המאפשרים לחברות לבצע ניהול סיכונים מושכל ולקבל החלטות מבעוד מועד על שינוי נתיבים ויעדים למוצרים וסחורה על בסיס נראות ושקיפות מלאה של תנאי שילוח וזמינות השירותים.

---------------------------

*מנהלת שרשרת האספקה בחברת ביוטכנולוגיה כללית - BTG.  אה מאמר המלא  במגזין "שרשרת האספקה"