כמעט סופי - סלקום משתלטת על גולן טלקום

יום ה', 11 ביוני 2020

"גם יצרניות של מכוניות יוקרה/יקרות רוצות שתהיה להן "בת לוויה" זולה. כך מעריכים אנליסטים את המיזוג הצפוי בין סלקום לגולן טלקום. עם זאת נראה כי הן החברות בעלות תשתית והן ה"ווירטואליות" שוכרות שירותי הבסיס יתחילו במדיניות של העלאת תעריפים נוכח הקטנת התחרות הצפויה עתה בענף.

 עוד העריכו: “נפל האסימון בסלקום אך במקום לייצר מותג זול מאפס בעלויות גבוהות, הוחלט על הרכישה – למרות המחיר הגבוה”

חתימת העסקה מהווה את שיאה של שנה בה נערכו שיחות בין חברות הסלולר על מיזוגים אפשריים, כאשר שום מהלך לא התקדם. מי שהניעה את המהלכים בשוק בחודש האחרון היתה HOT, שהגישה הצעה לרכישת פרטנר ב?3.5?3.6 מיליארד שקל — הצעה שהביאה לזירוז העסקה בין סלקום וגולן.

 סלקום תשלם 590 מיליון דולר לאלקטרה צריכה, ותוותר על חוב בסך 130 מיליון שקל; אלקטרה תרשום רווח של 300 מיליון שקל לפני מס. גיל שרון, מנכ”ל גולן טלקום, יקבל 59 מיליון שקל על מניותיו. 

זהו המיזוג הגדול הראשון בענף התקשורת הסלולרית מאז רפורמת כחלון, שהובילה את הענף למשבר עמוק בשנים האחרונות.

סלקום תשלם 630-600 מיליון שקל עבור גולן בחלוקה הבאה: 413 מיליון שקל במזומן במועד השלמת העיסקה ו-177 מיליון שקל נוספים בתוך שלוש שנים מרגע ההשלמה – סה”כ 590 מיליון שקל. סלקום תמחל על חוב של גולן אליה בסך 130 מיליון שקל. בנוסף, תשלם סלקום תמורות נוספות, שישולמו במזומן במועד השלמת העסקה: יתרת המזומנים שתהיה בקופת גולן במועד השלמת העסקה בניכוי חוב פיננסי.

לפי הדיווח, סכום נוסף שתשלם סלקום יתקבל ממכפלת מספר החודשים שיחולו ממועד השלמת העסקה ועד לתום שנת 2020 בסך של כ-7.6 מיליון שקל, וכן סכומים אשר השקיעה גולן בתשתיות דור 5 במסגרת הרשת המשותפת החל ממועד חתימת מזכר ההבנות ועד מועד השלמת העסקה.

‘כלכליסט’ חישב, כי העסקה משקפת לגולן טלקום שווי של 666-700 מיליון שקל, וציין כי החתימה היא על מזכר הבנות אך חתימת העסקה מותנית בבדיקות נאותות וכי בכוונת הצדדים להשלים את העסקה עד לסוף השנה, כאשר במידה ולא יתקבלו כל האישורים הרגולטוריים שנקבעו במסגרת התנאים המתלים, תתבטל העסקה.

עוד צויין, כי העסקה נחתמה יומיים בלבד לאחר ניסיון של בזק לגבור על סלקום בהצעה משלה לרכישת גולן תמורת 710 מיליון שקל. דירקטוריון אלקטרה מוצרי צריכה בראשות דני זלקינד, שהוא ואחיו מייקי הם בעלי השליטה בחברה דרך קבוצת אלקו, החליט להעדיף את הצעת סלקום.

מי שינהל את החברה החדשה הוא אבי גבאי – שחתם בחודש הראשון לתפקידו הן על חוזה חדש מול וועד העובדים (שאף עודכן בפרטי העסקה) והן על ההסכם הנוכחי. כמו”כ, עובדי לן טלקום יקבלו חלק מהתמורה של העסקה המגיעה להם בעבור אופציות שהם מחזיקים.
 
אבי גבאי, מנכ”ל סלקום מסר ל’כלכליסט’ כי “רכישת גולן תאפשר לסלקום לבצע השקעות משמעותיות בעולם התקשורת לטובת הציבור הישראלי. המצב הקשה ששורר בשנים האחרונות בשוק התקשורת מחייב פעולה שתחזק את סלקום ואת שוק התקשורת כולו”.

בעלויות גבוהות הוחלט – למרות המחיר הגבוה – על רכישת מותג קיים גדול ופעיל מאשר להתחיל את הפעילות מלמטה.