מכרז תדרי דור 5 יוצא לדרך

יום ב', 3 באוגוסט 2020

לאחר עיכובים והיסוסים במשך שנים מצד משרד התקשורת חסר היוזמה וחברות התקשורת המתקשות לגיים לכך הון - יוצא אולי סוף סוף מכרז הסיבים האופטיים לדרך.

קבוצות התקשורת שניגשות למכרז לתדרי סלולר דור 5 יצטרכו להשקיע סכום עתק בתשתית. מנגד, האיכות המשודרגת תאפשר להן לגבות מחיר "נפוח" פרימיום מהצרכן

לגבי דור 5 מדובר בקפיצת מדרגה טכנולוגית משמעותית, שתשפיע על אורח החיים של כלל אזרחי המדינה. מכרז דור 5 יספק לחברות התקשורת בישראל תדרים חדשים שעל בסיסם הן יעניקו שירותי סלולר מהירים ואיכותיים,  דור 5 אמור לאפשר גם שימוש בטכנולוגיות חכמות כמו רפואה מרחוק, ערים ובתים חכמים ורכבים אוטונומיים.

או כמו שמגדירים זאת המומחים: "הדורות הקודמים בסלולר היו אבולוציה, הדור החמישי זה כבר ממש מהפכה"

שלוש קבוצות תקשורת ניגשו למכרז: פרטנר יחד עם HOT mobile; סלקום יחד עם גולן טלקום ואקספון; ופלאפון לבדה. מי שינהל את המכרז הוא טל אלימלך, מנהל תחום בכיר רגולציה וכלכלה במשרד התקשורת. 

המכרז יוצא לדרך אחרי לא מעט עיכובים. בסוף השנה שעברה עתרו סלקום, גולן ואקספון לבג”ץ כנגד שיטת המכרז שמאפשרת למתחרה לנהוג בפוגעניות כך ש”התוצאות יהיו אבסורדיות”, אך השופט קבע כי ההחלטה נתונה למשרד התקשורת. למעט דחייה שסיפקה לחברות זמן, המשרד המשיך עם אותם עקרונות המכרז. באין ברירה, ולא מתוך הסכמה, החלו הקבוצות להיערך לקראת המכרז למרות חוסר הוודאות הפיננסית האופפת אותן וחוסר ההסכמות בתוך הקבוצות עצמן.

 

מצבן הפיננסי הרעוע של החברות, שהורע עוד יותר עקב משבר הקורונה, מעלה שאלה בדבר מימון ההשקעה הכבדה, לצד המשך פיתוח מגזרי פעילות נוספים מהותיים כמו סיבים אופטיים. אך החברות לא יכולות להרשות לעצמן להישאר מחוץ למשחק.   

מחייבי מסע זה טוענים שדור 5 הוא ההזדמנות של החברות לשקם את מצבן הפיננסי, שהורע לאור תחרות המחירים האגרסיבית בענף הסלולר. כך, לפחות בשנים הראשונות, יוכלו החברות להגדיר את הדור ה?5 כשירות פרימיום ולגבות עבורו סכום גבוה מהנהוג היום. עם זאת, ברגע שכלל החברות מספקות שירות באיכות דומה, המשחק היחיד הוא המחיר, ולכן גם הפעם התחרות צפויה לשחוק את המחירים מטה. 

התמונה לפי נתוני משרד התקשורת:הדרך לגלישה סלולרית איכותית תעלה לחברות התקשורת ביוקר